BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alakul a pókeradó is

Többedik nekifutásra a gazdasági bizottság vitára alkalmasnak találta a szerencsejáték-törvény módosítását, amely legalizálná a kártyatermekben a pókerjátékok szervezését, ám ennek része lesz az adófizetés.

2009. május 25. hétfő, 12:34

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gazdasági bizottság ma vitára alkalmasnak találta a szerencsejáték-törvény azon módosítását, amely lehetővé tennék a kártyatermek üzemeltetését, ahol legálisan pókerjátékot szervezhetnének. A vitát kedden kezdi a parlament, a kormány is támogatja a javaslatot, így valószínűsíthető annak elfogadása.

Nyilvánvalóan nehéz konszenzust teremteni, a kaszinók meg akarnák őrizni a saját üzleti területüknek, a kártyatermet üzemeltetésre készülő cégek viszont támogatnának egy ilyen javaslatot - mondta Keller László MSZP-s képviselő a törvényjavaslat egyik előterjesztője. A társadalmi igény létezik, és a piaci is meg van - ezt a helyzetet szabályozni kell - tette hozzá. Keller szerint jelenleg illegális keretek között folyik a pókerjátékok, bajnokságok szervezése.

Nem a költségvetési bevételek növelése, hanem a tevékenység legalizálása az elsődleges cél, ez követően föl lehet lépni az illegális pókerjáték ellen - mondta Keller László.

Az kártyatermek nyitása engedélyköteles tevékenység lenne, azt a szerencsejátékok felügyeletét is ellátó adóhivatal engedélyezheti, amennyiben adottak a személyi tárgyi és biztonsági feltételek. A kártyatermek üzemeltetésének liberalizálását a növekvő piaci igénnyel magyarázzák a képviselők - s mivel a szerencsejátékot vastag adó terheli, így az államnak is érdekében áll a magyarok növekvő pókerszenvedélyének kielégítése.

A javaslat szerint egy kártyateremben legalább öt, de legfeljebb tíz asztal lehet asztalonként tíz játékhellyel. Jelenleg több pókerklub is működik, amely adózási és pénzmosási szempontból a legalitás határán túl tevékenykedik.

A törvényjavaslat egyik jegyzője Keller László volt pénzügyi államtitkár szerint csak az a szerencsejáték űzhető legálisan, amiről rendelkezik a szerencsejáték törvény - mégpedig ma is működő pókerklubokról nem tesz említést a törvény, pedig a pókert nehéz nem szerencsejátékként játszani.

A törvény szerint csak az élőjátékos póker versenyek illetve készpénzes (a szakzsargonban cash-geme-ként ismert) pókerjáték űzhető, más kártyajátékra nem terjedhet ki az engedély. A készpénzes lebonyolítás esetén a nyereményalap nem haladhatja meg a 25 ezer, míg versenyszerű játék esetén a nevezési díj nem lehet magasabb húszezer forintnál. A törvény szerint a nyereményalap legalább 85 százalékát kötelező nyereményre fordítani, míg a havi nyereményalap öt százaléka játékadó formájában az államhoz vándorol.

A kártyaterem közelében a kaszinókhoz hasonló védőkörzetet alakítanak ki vagyis nem lehetne a közelben (200 méteres körzetben) oktatási és egészségügyi intézmény - de játékterem sem - így akarja a törvényalkotó megakadályozni, hogy mini kaszinók alakuljanak ki - ami rontaná a koncesszióval rendelkező kaszinók üzletét.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet