A kormány felülvizsgálta az IMF-hitel kapcsán a magyar gazdaság makropályáját: mint ismert a GDP várható csökkenését 6,7 százalékra módosították az államháztartási hiánycélt, pedig a GDP 3,9 százalékára emelték.
Az elmúlt hónapokban a kormány mintegy 400 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajtott végre, így megemelt hiánycél eléréséhez - most még - nem kell további intézkedéseket hozni. A Pénzügyminisztérium mai sajtótájékoztatóján elmondták, hogy a 3,9 százalékos eredmény-szemléletű hiánynak pénzforgalmi szemléletben 993,9 milliárd forintos decemberi deficit felel meg, az eddig tervezett 737 milliárd forinttal szemben.
Áprilisban az államháztartás hiánya 38,1 milliárd forint volt az előzetesen várt 96,6 milliárd forinttal szemben. Az áprilisi kedvezőbb helyzet, részben a magasabb adóbevételekkel, másrészt a vártnál kisebb kiadásokkal magyarázható.
Az első négy hónapban az államháztartás hiánya elérte 604,1 milliárd forintot. Májusban az áprilisi kis hiány után többletet vár a Pénzügyminisztérium, amely mintegy 60 milliárd forint lehet a jelenlegi becslés szerint.
A Pénzügyminisztérium egyúttal kis mértékben csökkentette a félévre adott hiányprognózisát, most azzal számolnak, hogy az 844,3 milliárd lesz, ami a GDP 3,3 százaléka.
