Drasztikusan, 568,9 ezerre nőtt a munkát keresők száma április utolsó napjára az Állami Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb jelentése szerint - írja a Népszabadság. Legutóbb tizenhárom évvel ezelőtt, 1996-ban regisztráltak félmilliónál több állásra várót.
Az előző évektől eltérően a gazdaság húzó régióiban veszítik el a legtöbben a helyüket - Komárom-Esztergomban és Győr-Moson-Sopron megyében 69,9, illetve 66,2 százalékkal nőtt az álláskeresők száma, de az átlagot jelentősen meghaladó mértékű az emelkedés Fejér, Veszprém és Vas megyében is.
Győr-Moson-Sopronban és Komárom-Esztergom megyében az előző év márciusához képest 80 százalékkal több középfokú végzettségű szakmunkás keres állást. A gyorsjelentés szerint a kedvezőtlen folyamatok ezúttal elsősorban a férfiakat érintik, egy év alatt negyedével nőtt a férfi álláskeresők száma, míg a nőké 18 százalékkal.
A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal tájékoztatása szerint áprilisban 55,4 ezer új munkalehetőséget jelentettek be a cégek, ami 18,4 ezerrel több, mint egy hónappal korábban. A bejelentett állások 72 százalékára olyanokat várnak, akiknek alkalmazását az állam támogatja.
Nem támogatott állásokat főleg az Észak-Alföldön kínálnak, ennek oka, hogy a feldolgozóiparban és a közszférában nőtt a bejelentett állások száma. Közép-Magyarországon és Nyugat-Dunántúlon a pénzügyi közvetítés, a gazdasági szolgáltatások és az ingatlanügyek területén foglalkoztatnának új dolgozókat.
