A Népszava által megkérdezett szakértők szerint egyre bizonyosabbá válik, hogy a Magyarországnak hitelkeretet nyújtó IMF és az Európai Unió tudomásul veszi, hogy az államháztartási hiány az eddigi "szent tehénnek" tartott 3,0 százalék fölé kúszik 2009-ben a gazdasági válság miatt.
A Népszabadság szerint szóba került a tervezett 2,9 százaléknál magasabb - akár 3,9 százalékos - hiány engedélyezése is. Az engedmény mértéke a megbeszélések tétje. Ha a nemzetközi pénzügyi szervezetek belemennek abba, hogy 0,5-0,7 százalékponttal emelkedjen a bruttó hazai termék arányos államháztartási hiány, akkor hozzávetőleg 180-190 milliárd forinttal többel gazdálkodhat idén a költségvetés.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint ezt az összeget csak adócsökkentésre használhatná a kormány. A szakember szerint az IMF a tárgyalásokat lezáró nyilatkozatában megdicséri majd a Bajnai-kormányt az eddig megtett kiadáscsökkentő lépéseiért. Azért is hajlandóak lesznek a hiánycélon lazítani, mert ettől azt remélik, hogy ez hosszabb távon a piac növekedésével és az államadósság mérséklésével jár majd. Ezért hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a jövőre tervezett csökkenés már idén elkezdődjön.
