BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagyobb hiány is elég lehet az IMF-nek

Szigorú titoktartás mellett zajlanak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott budapesti tárgyalások.

2009. május 15. péntek, 08:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Népszava által megkérdezett szakértők szerint egyre bizonyosabbá válik, hogy a Magyarországnak hitelkeretet nyújtó IMF és az Európai Unió tudomásul veszi, hogy az államháztartási hiány az eddigi "szent tehénnek" tartott 3,0 százalék fölé kúszik 2009-ben a gazdasági válság miatt.

A Népszabadság szerint szóba került a tervezett 2,9 százaléknál magasabb - akár 3,9 százalékos - hiány engedélyezése is. Az engedmény mértéke a megbeszélések tétje. Ha a nemzetközi pénzügyi szervezetek belemennek abba, hogy 0,5-0,7 százalékponttal emelkedjen a bruttó hazai termék arányos államháztartási hiány, akkor hozzávetőleg 180-190 milliárd forinttal többel gazdálkodhat idén a költségvetés.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint ezt az összeget csak adócsökkentésre használhatná a kormány. A szakember szerint az IMF a tárgyalásokat lezáró nyilatkozatában megdicséri majd a Bajnai-kormányt az eddig megtett kiadáscsökkentő lépéseiért. Azért is hajlandóak lesznek a hiánycélon lazítani, mert ettől azt remélik, hogy ez hosszabb távon a piac növekedésével és az államadósság mérséklésével jár majd. Ezért hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a jövőre tervezett csökkenés már idén elkezdődjön.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet