A Fidesz-frakció kivonulása után 36 igennel - ellenszavazat nélkül - döntöttek úgy az MSZP-s, SZDSZ-es és MDF-es képviselők a fővárosi közgyűlés mai ülésén, hogy a Római-parton közvetlenül a víz mellett épüljön meg az ún. nyári mobil gát.
Korábban a főváros még egy utcával odébb, a jelenlegi védvonalon - a Nánási úton és a Királyok útján - helyezte volna el a mobilgátat, míg Óbuda a part menti telepítést pártolta.
Az óbudai pihenőhely árvízvédelme rég megoldatlan, ugyanis a fő védelmi vonal a parton jóval túl húzódik, így a klasszikus értelemben vett Római-part jogi és gyakorlati szempontból is hullámtérnek minősül.
A hullámtérbe - a jogi szabályozást megkerülve - az elmúlt években milliárdokat öltek befektetők, sorra nőttek ki az "üdülő-lakások" a földből vagy épp a vízből. A mostani döntés nyomán tehát ezek kapnak védelmet, közpénzből.
A közvetlenül a vízparton fekvő telkek esetében az önkormányzat csak üdülők építésére adott ki engedélyt, így - amint arról az ingatlanmagazin.com korábban beszámolt - a Római Wellness Otthon és a Nánási kert exkluzív lakásai üdülőknek minősülnek. Szocpolt így nem lehetett a vásárláshoz igénybe venni, ám beruházók azt hangsúlyozták az értékesítés során, hogy üdülő vásárlásakor az áfa visszaigényelhető, amennyiben az ingatlan egy vállalkozás céljait szolgálja, például telephelyként működik.
A főváros technikai okokra hivatkozva nem vállalta a teljes védelmet garantáló parti mobil gát építését, ugyanis helyenként a három métert is meghaladná annak magassága, ilyen robusztus mobil gátra pedig nincs sehol példa a világon. Az önkormányzat így a kisebb mobil gát építését támogatta, amely 0,4-2 méter magas lehet - ez megegyezik a mértékadó árvízszinttel, vagyis védelmet nyújtana a százévente előforduló legnagyobb jeges árhullám ellen is -, ugyanakkor a kötelező biztonsági pluszt jelentő 1,3 méter már nem épül meg. Így a jogi okoskodás szerint a parti mobil gát "nyári gátnak" minősülne és a jelenlegi parttól távolabbi földgát maradna meg a fő árvízvédelmi vonal.
Így a 2,9 milliárd forintot felemésztő beruházás után a part menti ingatlanok továbbra is hullámtérben maradnának - legalábbis jogi szempontból, igaz, gyakorlatilag a nyári gát közel százszázalékos védelmet nyújthat.
A döntést sürgette, hogy Budapest a beruházáshoz uniós támogatást szeretne megcsípni - e pályázat beadási határideje jövő hétfő. A főváros elképzelése szerint a beruházás finanszírozásába beszállna az óbudai önkormányzat a parti sétány rendezésével, de a parti ingatlanok tulajdonosaira hárítanák a csatornázás 320 milliós költségét - mondván, a beruházással a tulajdonukban lévő ingatlan felértékelődik.
