Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 márciusában 15,6 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 19,6 százalékkal csökkent - derül ki a KSH részletes statisztikájából, amelynek fő számai megegyeznek az előzetesen közöltekkel. A termelés volumene az év első három hónapjában 22,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 4,3 százalékkal emelkedett.
Az ipari termelés márciusi - az előző hónapokhoz képest kisebb mértékű - csökkenéséhez az alacsony bázis, a munkanaphatás és a termelés februárról márciusra való bővülése egyaránt hozzájárult.
Az első három hónapban az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari kivitel 26,2 százalékkal, márciusban 18,2 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához mérten. A márciusi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év harmadik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 12,4 százalékkal alacsonyabb volt az előző év márciusinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 26,2 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első három hónapjában 14,5 százalékkal, márciusban 8 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar első három havi és márciusi belföldi értékesítése egyaránt 6,9 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.
Márciusban a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 16,7 százalékkal mérséklődött, a csekély súlyú bányászaté 8 százalékkal emelkedett. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Márciusban a feldolgozóipari alágak többségében csökkenés figyelhető meg. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 12,4 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához képest. Az alágon belül a legnagyobb csökkenést a elektronikus fogyasztási cikk gyártása szakágazatban regisztráltuk. A feldolgozóipari termelés mintegy egyötödét adó járműgyártás 28,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Kisebb mértékű volumencsökkenés figyelhető meg a villamos berendezés (3,7 százalék), a gyógyszergyártás (3,2 százalék), valamint a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás gyártásában (1,8 százalék) is. A feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kisebb mértékben, 4,4 százalékkal emelkedett. A harmadik legnagyobb súlyú alág növekedése részben annak köszönhető, hogy a húsvét tavaly márciusra, idén áprilisra esett.
Márciusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 15,3 százalékkal esett vissza 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 15,4 százalékkal, az új belföldi rendelések 14,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 19 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első három hónapjában (8,3 százalékos létszámcsökkenés mellett) 15,5 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
2008 azonos időszakához képest 2009 első három hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. Hasonlóan az előző hónapokhoz, a legnagyobb mértékű volumencsökkenést Közép-Dunántúlon (32,9 százalék) regisztrálta a KSH.
