A legnagyobb vesztes továbbra is az élelmiszeripar marad , mivel mind a termelésben, mind a belföldi értékesítésében visszaesés várható – mondta mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója az agrárium helyzetét és kilátását elemző Agrármonitor idei első számának bemutatásakor.
Mint mondta, a válság miatt csökkenő vásárlóerő miatt, illetve az áfaszabályok változásának- átlagosan 23,5 százalékos áfaszintet jelent - hatásaképp jelentkező drágulás hatására tovább zsugorodik a belföldi élelmiszer piac.
Az idei első két hónapban például két százalékkal maradt el a belföldi élelmiszerkiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakéhoz képest. A kutató számításai szerint mivel a kedvezményes körbe tartozó élelmiszerek az összes fogyasztói kiadás mintegy öt százalékát teszik ki, ezzel szemben a többi élelmiszerre fordított kiadás további 17 százalékot jelent, az így elérhető megtakarítás – már amennyiben a kereskedők nem nyelik le a két százalékos csökkentést, és az valóban megjelenik a fogyasztói árakban – csak a tizede lehet az öt százalékos áfaemelés okozta többletkiadásnak.
Európai összehasonlításban csak Dániában és Spanyolországban alkalmaznak az élelmiszerekre is 25 százalékos általános forgalmi adó kulcsot. Mivel azonban az áfaemelés, és a nyomában járó élelmiszeráremelés csak júliustól lép életbe, ezért az éves inflációt előreláthatólag csak kevéssé befolyásolja.
Az elemzők szerint idén a mezőgazdaság bruttó termelése 10-15 százalékkal maradhat el a tavalyitól, egyrészt mert kevéssé valószínű, hogy megismétlődhet ugyanaz a kedvező időjárás, másrészt mert a válság miatt csökkentek a ráfordítások. A gyenge forint azonban segíti az exportot, és a tavalyihoz hasonló kiviteli többlet elérése idén is lehetséges.
