BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végre egy jó hír a közalkalmazottaknak!

Létszámleépítés már nem lesz a közszférában, a költségcsökkentést a bérek befagyasztásával és a 13. havi bér megvonásával éri el a kormány. A válságra hangolva programirodák végzik majd a koordinációs feladatokat.

2009. április 23. csütörtök, 12:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

A kormány válságkezelő intézkedései között kiemelt helyet kap a kormányzati koordináció - legalábbis a program alapján erre lehet következtetni. Amellett hogy a minisztériumok, szakállamtitkárságok és főosztályok esetében kicsit meg lettek keverve a kártyák, új hivatalok, bizottságok és programirodák is létrejöttek.

A legnagyobb változás talán az lesz, hogy a Miniszterelnöki Hivatal a válságintézkedések koordinátora lesz, emellett a MeH megszabadul egy sor olyan intézménytől, amelyiknek a tevékenysége nem tartozik szorosan a kancelláriafeladatok közé - ilyen például az űrkutatással kapcsolatos részleg. A másik jelentős átalakulás, hogy megszűnt a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli minisztérium - amely tavaly májusban állt fel -, az érdemi munkához 2008 végén kezdtek hozzá, a gépezet pedig mostanra indult be.

Összességében nem várható újabb létszámcsökkentés a közszférában, egyrészt mert az növelné a munkanélküliséget, másrészt az elmúlt években jelentősebb karcsúsítás valósult meg az állami alkalmazottak körében. Költségcsökkentés persze lesz, ez azonban a bérek befagyasztásában és a 13. havi bér megvonásában merül ki. A mozgásokat leginkább az indukálja, hogy a régi miniszterekkel együtt a szakállamtitkárok és tanácsadók egy része automatikusan távozik, helyükre pedig újak érkeznek.

Az elképzelések szerint a kormány tervei végrehajtásának felügyeletére egy programirodát hoz létre, ez közvetlenül a miniszterelnök irányítása alatt működik majd - azt nem részletezte a program, hogy az iroda hány főből áll majd, és kik lesznek a tagjai. A programot egy úgynevezett implementációs ütemterv alapján hajtják végre: a tervben meghatározzák az elvégzendő feladatokat, az időzítést és a felelősségi köröket is. A megvalósítást a miniszterelnök vezetésével és a miniszterek részvételével a válságkezelő kabinet ellenőrzi majd. Programirodája a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak is lesz.

A koordinációs feladatot betöltő iroda a foglalkoztatásélénkítő csomag hatékony megvalósításáért lesz felelős, működésébe bevonják a szakmai érdek-képviseleti szerveket és a vidéki intézményhálózatokat is. Az egyelőre nem ismert, ezt pontosan hogyan kívánja megvalósítani a munkaügyi tárca. Egy új hivatalt és bizottságot is létrehoz a kormány. A Közérdekvédelmi Hivatal a korrupció elleni fellépés eleme lesz; egyrészt megvédi azokat, akik korrupcióval kapcsolatos bejelentést tesznek, másrészt lefolytatja a megalapozott bejelentésekkel kapcsolatos vizsgálatokat. A hivatal az ígéretek szerint bármilyen ügyben eljárhat, ahol közpénzt használnak fel, illetve állami döntés születik. Az intézmény nem jár majd pluszköltséggel, azt ugyanis más intézmények és hivatalok kiadásaiból és létszámából fedezik. Bizottság fogja felügyelni az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok megvalósítását: a Nemzeti Eurófelügyelő Bizottság a makropálya alakulása és az arra adott válaszok kapcsolatát vizsgálja majd, egyelőre nem tudni azonban, milyen hatásköre és jogosítványai lesznek.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet