Így az első negyedév végén a deficit 566 milliárd forint volt. Az első félévben az egész évre tervezett hiánynál is magasabb lesz deficitnél. Áprilisban lényegesen kisebb deficittel számol tárca, ám hatvan milliárd forintos májusi béreket már április végén kell kifizetni az ünnepnapok miatt, így a deficit 96,6 milliárd forint lesz.
Az első félévben 892,7 GDP arányosa 3,4 százalék, ami magasabb az egész éves hiánynál. A második félévre többletet vár az tárca. Tavaly második félévben 186 milliárd forintnyi hiány keletkezett, most azzal számolunk, hogy a második félévben 155 milliárd forintos többlet keletkezik, így teljesíthető lesz a három százalékos hiánycél - mondták a szaktárcánál.
Mivel a Bajnai-csomag kiadáscsökkentő intézkedései - 13. havi nyugdíj, lakástámogatások visszavonása, a közszféra bérpótlékának megszüntetése - második félévben fejtik ki hatásukat - így elérhető lesz a deficitcél- mondta a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára.
Az eredetileg számolt egy százalékos gazdasági csökkenéssel, most 5,5-6 százalékos GDP visszaeséssel számol a Pénzügyminisztérium. A kormány ezért hozott kiadáscsökkentő intézkedéseket összesen 350-400 milliárd forint értékben. Így a mostani prognózis 2,8 százalékos pénzforgalmi és 2,9 százalékos (önkormányzatokkal számított) eredményszemléletű hiánnyal számol a tárca - mondta Várfalvi István.
