A kormány - elődjéhez hasonlón - 62 évről 65 évre emelné a nyugdíjkorhatár mértékét. Az idén őszre tervezett nyugdíjkorrekciót 2010-re elhalasztják, a jövő évit eltörlik. A 13. havi nyugdíj második felét nem fizetik ki a nyugdíjasoknak. Az automatikusan járó 13. havi nyugdíj megszűnik a jelenlegi formában - csak így őrizhető meg a 12 havi nyugdíj stabilitása. Amennyiben a gazdasági növekedés lehetővé teszi a nyugdíjasok is kaphatnak bónuszt a jövőben. A korai nyugdíjazást a jelenleginél is jobban „bünteti" a nyugdíjrendszer.
A szociális rendszerben is kiigazításra kerül sor: a táppénz mértéke a jelenlegi 70 százalékról 60 százalékra csökken. A családi pótlék összegét két évre befagyasztják a jelenlegi értékén. A gyes és gyed időtartalma a jelenlegi három évről fokozatosan két évre csökken - megfelelő felkészülési idővel. Ehhez viszont újra kell szabályozni a bölcsödei és óvodai ellátásokat, új férőhelyeket kell teremteni a következő években.
A lakástámogatások jelenlegi rendszere átalakul július elsejétől felmenő rendszerben.
Megszűník a gázártámogatás
A gázárak csökkenése lehetővé teszi a gáztámogatások megszüntetését a következő két évben - szintén fokozatosan. A közösségi közlekedés és a közmédia támogatását is csökkentik, csakúgy, ahogy az agrártámogatások hazai részének kifizetését.
A személyi jövedelemadó sávhatárát 1,7 millió forintról idén 1,9 millióra emelik. Az áfa általános kulcsa húsz százalékról 25 százalékra emelkedik, ám újra lesz középső áfa kulcs. A kormány 18
százalékos áfát vetne ki a tej, tejtermék, pékárú és távfűtés tartozna ebben az adókulcsba.
Jövőre további adócsökkentés lesz: Az öt százalékos járulékcsökkentés minden jövedelemre kiterjedne. Megszűnne a tételes 1950 forintos egészségügyi hozzájárulás (eho). Az adók és bérek számítására újfajta bruttósításra kerül sor új adókulcsokkal, hogy a sávhatár 4-5 millió forint közé emelkedjen, így a munkavállalók kilencven százaléka az alsó kulcsba tartozna.
Jön az ingatlanadó
A kormány szigorítaná a fellépést az adóelkerülése ellen, különösen az adóparadicsomokba menekített jövedelemekre igaz. Felgyorsítják az ingatlanadó bevezetését: az alacsonyabb ingatlanoknál az adó ott maradna, ahol ma is. Az ingatlanadózásban megjelenne a progreszivitás és a méltányosság a nyugdíjasok számára.
A társasági adózásban megszűnne a különadó és 19 százalék lenne az új adókulcs, a kivételek jelentős megvonása mellett.
Jóval nagyobb lesz a visszaesés
A kormány a korábbi 3-3,5 százalékos GDP csökkenéssel szemben a külgazdasági folyamtok miatt, 5,5-6 százalékos GDP csökkenéssel számol, még jövőre is nulla alatti „növekedés" várható - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök.
Nem kormányprogramról van szó, hanem válságkezelő tervről, vagyis Magyarország hogyan tud kilábalni nemzetközi válságból - mondta Bajnai hozzátéve: A program a válságkezelés, a talpra állás és a növekedési pályára állás terve. A program célja, hogy a magyar gazdaságot megvédjük a válság hatásaitól.
A növekedési pályára állítás többéves munka, több kormány feladta. De az első lépéseket most meg kell tenni. A program minden polgár számár lemondással jár, viszont a nem cselekvés a lecsúszás útja lenne, ezért jobb döntés cselekvés. A program megmenthet több százezer munkahelyet, a válság enyhülésével újabb munkahelyek jöhetnek létre. A program lehetőséget ad a kkv számára a talpra állásra, majd az újbóli a növekedésre. A cselekvési program nyomán Magyarország megerősödhet és újra elkezdhet növekedni. A cselekvés kilábalás és a növekedés programja.
A kormány által tervezett megszorítások a februári csomaggal együtt idén 400 milliárd, jövőre 900 milliárd forintot tesznek ki.
