Az elmúlt két évben Magyarország közel hat százalékkal csökkentette az államháztartási hiányt - mondta Veres János kormányszóvivői tájékoztatón. 2006 őszén még úgy számolt a kormány, hogy a deficitet 2008 végére 4,3 százalékra mérsékli Magyarország, ezzel szemben lett a hiány 3,4 százalék a nyugdíjreform fordított kiadások nélkül - emlékeztetett a pénzügyminiszter.
A konvergencia program készítésekor még nem számolhatunk a világgazdasági válsággal, de így is egy évvel korábban sikerült elérni a három százalékos hiányt, hisz Magyarország 2008-ban 0,6 százalékkal korrigálhatja a államháztartási hiányát, így a tavalyi 2,8 százalékra jelenthető. (A nyugdíjreformmal kapcsolatos állami kiadások elszámolását hiánycsökkentő tételként 2004 szeptemberétől teszi lehetővé az Eurostat.)
Veres János ehhez hozzátette, hogy minden valószínűség szerint 2009-ben is három százalék alatt tartható a hiány.
A mostani költségvetés teljesíti három százalékos hiánykövetelményt, akkor lehet gond, ha a kisebb növekedés miatt a bevételek elmaradnak a várakozásoktól. A központi egyensúlyi tartalékban még 75 milliárd forint található - mondta Veres János -, ezen túl még az általános tartalék év végéig fel nem használt részét lehet majd hiánycsökkentésre fordítani, ami mintegy kilencven milliárd forintos tartalékot jelent becslésünk szerint.
A rosszabb német növekedés és a más külpiaci adatok alapján látható, hogy várhatóan Magyarországon is rosszabb növekedési adattal lehet számolni, a most tervezett 3-3,5 százalékkal szemben, ám számszerű adattal Veres nem szolgált.
A pénzügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy az IMF-fel a kormány minden héten egyeztet, ám nemzetközi szervezet negyedévente ellenőrzi a vállalások teljesülését. Az IMF-hitel meghosszabbításáról, átütemezéséről leghamarabb az ősz folyamán tárgyalhat a két fél - mondta Veres.
