BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megvan, mit tervez a Fidesz

Adóátrendezést és a kiadások csökkentését tervezi az ellenzéki párt.

2009. március 30. hétfő, 10:23

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke

Az 1997-2001 közötti gazdasági "aranykort" tartja elérendő célnak a Matolcsy György és Cséfalvai Zoltán - fideszes gazdaságpolitikusok - által szerkesztett Jövőkép című kiadvány, amely bevallottan a Fidesz választási programjának alapja. Az "aranykor" idején egyszerre valósult meg a gazdasági növekedés és az egyensúlyi mutatók javulása - amit akkor a világgazdasági konjunktúra és nem utolsósorban a tanulmány által is bírált Bokros Lajos nevéhez fűződő kiigazítás tett lehetővé, bár a szerzők inkább a lakossági fogyasztásnak tulajdonítják a gyors növekedést.

A tanulmány élesen bírálja a 2002 után megkezdett szocialista osztogatás politikáját - amikor visszaesett a növekedés és a külső-belső hiány is megugrott. A tanulmány végleg szakít az újraelosztás növelésével hajtott gazdaságpolitikával, mivel az megfojtja a gazdaságot, ezért a Fidesz hátországa is az állami kiadások csökkentése és az adóterhelés mérséklése mellett teszi le a voksot.

Az alacsony foglalkoztatási ráta okát a tanulmány a magas szociális transzferekben látja, amelyek elvonják a cégek munkahelyteremtő erőforrásait. Ezért az újraelosztás csökkentésén túl olyan vállalkozóbarát környezet kialakítását ígéri, amely lehetővé teszi új munkahelyek teremtését. A szerzők a szürkegazdaságra nem mint adócsaló potyautasokra, hanem a növekedés "tartalék seregére" tekintenek.

A jelentős eladósodottság miatt a drasztikus adócsökkentést elutasítja a tanulmány, ezért első lépésben a jövedelemadók és tb-járulékok csökkentését, a vagyoni, illetve forgalmi adók emelését javasolják - egy későbbi ütemben kerülhet sor a vállalkozói adók jelentősebb mérséklésére. A Fidesz stratégái szerint meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az adófizetők közvetlenül befolyásolhassák az általuk befizetett adók felhasználását - ezért az adócsökkentés csak egy új társadalmi szerződés mentén épülhet. Ezen új társadalmi szerződés része lehet az állam újrafogalmazása, ez a kicsi, de erős államot tartja kívánatosnak, amely megtartja a szabályozó szerepet, de akár tulajdont is szerez - így már Orbán Viktor fogalmazott. Az új államfelfogásban a kistérségek, megyék és a régiók szerepe megerősödne a decentralizáció jegyében, úgy, hogy a jogok mellé a helyi szerveződések adóbevételeket is kapnának.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet