Ha visszagondolunk, 1994-1998-ban elég reménytelen helyzetben volt a jobboldal, hisz a baloldalnak kétharmados többségbe volt parlamentben - mondta Orbán Viktor. Az akkoriban megjelent Polgári gondolkodás közgazdaságtana című tanulmányra épült a Fidesz 1998-2002 közötti kormányzása. Most nem egyszerűen kormányváltást, hatalomváltást akarunk, hanem egy új korszakot akarunk nyitni, ami viszont szellemi előkészítés nélkül nem megy. A baloldal történelmi léptékben vallott kudarcot 64 év kormányzás után - tette hozzá.
Olyan időszakban kell az országot rendbe tenni, mikor a világgazdasági válság tombol, új világ épül, ahol még egy országnak sincs bérelt helye - fogalmazott.
Föl kell adni a régi gazdaságpolitikát
A legfontosabb kérdés, hogy van-e jövője Magyarországnak az új világrendben - mostani kiadvány erre kérdésre keresi választ. Ez a könyv nem a válságról, nem a válságkezelésről, hanem a jövőről szól. Magyarország jövője az ország megújulásán függ - nem a válságkezelésen - mondta a volt miniszterelnök.
Nem lehet a jövő útja a bukott gazdaságpolitikai rendszer feltámasztása - fogalmazott. Föl kell adni a régi gazdaságpolitikát és az egyensúlyi politikát növekedésből kell finanszírozni - és nem hitelekből.
Erőforrásaink szerinte a mezőgazdaság, a tudás, a gepolitikai helyzetünk lehetnek - amely kiált egy tranzitgazdaság felépítésért - és az erkölcsi megújúlásra építkezhet az új rend. Felértékelődik a termőföld, a tudás és Közép-Európa helyzete.
Az államot meg kell erősíteni
Az államot meg kell újítani, a mostani gyenge állam helyett meg kell erősíteni - vélte Orbán. Csak erős állam képes a piaci és társadalmi érdekek egyensúlyának megteremtésére. Az erős állam nem nagy aparátust igényel. Az erős állam köztulajdonról és megfelelő választói felhatalmazásról szól - mondta.
A megújuláshoz erő kell, erős kormány kell. Az ország csak a szabad választásokból meríthet erőt. Csak olyan kormány lehet erős, amelyet az emberek választank meg. Magyarország a megosztottság korán túl van - egyetértés van abban, hogy változtatni kell. Orbán szerint egyetértés van abban is, hogy válságkezelés helyett megújulásra van szükség. Csak egy erő és hiteles kormánnyal lehet kilábalni ebből a válságból, ehhez előrehozott választás szükséges. A jövő útjában egyetlen akadály áll, ez a kormányzó MSZP - vélte a volt kormányfő.
Bárkit is ültetnek a szocialisták kormányfői székbe - az gyenge kormány lesz. Komoly ember ilyen paprikajancsi szerepet vállal el - mondta. Surányi jó döntést hozott, hogy nem vállalta ezt a méltatlan szerepet. A mostani kormányt már nem kell legyőzni, túl kell rajtuk lépni - fogalmazott.
Épp ideje, hogy stratégiát vázoljunk - mondta Matolcsy György volt gazdasági miniszter a Jövőkép című kiadvány bemutatóján, amelynek társszerkesztője volt. Hetvenöt közgazdász és társadalomtudós készítette el azt kötetet egyéves munkával, amely alapját adhatja egy új nemzeti kormány programjának.
A szociális piacgazdaság modellje
A neoklasszikus gazdaságpolitika az elmúlt harminc évben a legnagyobb gazdasági és szociális válságba sodorta a világgazdaságot; a neoklasszikus gazdaságpolitika megbukott - fogalmazott Matolcsy György. Túl kell lépni e neoliberális gazdaságpolitikán, de vissza kell nyúlnia az európai szociális piacgazdasági modelljéhez. Szakítani kell a piac mindenhatóságával, pénz fétisizált szerepével.
A legnagyobb árat Magyarország fizeti, mert nem csak a neoliberális kaland következményeit szenvedi meg az ország, hanem megfizetjük az államszocializmusba visszanyúló szocialista kormányzásnak a nyűgét. Ez utóbbi eladósodással, torz piacgazdasággal sújtja Magyarországot.
Több állami szabályozásra, erősebb államra, és talán állami tulajdonra van szükség akár átmenetileg bankrendszerben. A verseny erősítése mellett meg kell erősíteni a szolidaritást - erre tesz hitet a Jövőkép. A tulajdonnal, a vagyonnal felelősség jár - száműzni kell felelőtlenséget. Fontos, hogy a társadalom különböző vagyoni rétegei között ne alakuljanak ki szakadékok - mondta Matolcsy György. A piaci versenyben és az új európai gazdasági modellben meg kell akadályozni a monopóliumok kialakulását, több versenyre van szükség a gazdaságban.
Kihasználatlan lehetőségek
Európa legnagyobb versenyelőnyét, az innovációban rejlő lehetőségeket nem használja ki. Ehhez részben jó egyetemekre van szükség, az egyetemeink legjobb esetben közepes szinten oktank.
A verseny érdekében le kell venni a terhet a vállalkozásokról az adóterhet, ehhez csökkenteni kell a bürokratikus kiadásokat. Magyarországon szabadjára kell engedni az egyéni kezdeményezést a vállalkozásokat. Ugyanakkor az államra szükség van - ezt a magyarok igénylik, ám ne paternalizmusra gondoljunk - mondta Matolcsy. A XXI. században felértékelődnek természeti erőforrások, a demográfia és az erkölcs - mondta az elméleti stratégia társszerzője.
