BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Más bankok is támogatást kaphatnak

Veres János pénzügyminiszter szerint a hétvégére lezárulhat a miniszterelnök-jelölési procedúra. A szaktárca jelenleg olyan programokon dolgozik, amelyeket már az új kormányfő asztalára tehetnek le. A FHB-nak és az OTP-nek nyújtott hitel után a kormány dönthet még bankok olyan további támogatásáról, amit a "bankmentő" csomag tesz lehetővé.

2009. március 27. péntek, 07:39

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság cikke.

- A kormány az OTP-nek és az FHB-nak összesen 520 milliárd forint hitel nyújtásáról döntött. Miért ezt a megoldást választották, ha létezik a "bankmentő törvénycsomag"?

- Azért, mert ez nem bankmentés. Az a célunk, hogy hitelhez juttassuk a vállalkozásokat és a lakosságot. Több megoldást vizsgáltunk, végül ez bizonyult a legkézenfekvőbbnek, leghatékonyabbnak. Hangsúlyozni szeretném, nem bankstabilizációs döntés született.

- Maradt-e pénzügyi tartalék a bankmentő csomagra, van-e erre egyáltalán szándék?

- A forrás erre rendelkezésre áll, így megvan továbbra is a lehetőségünk, hogy a bankstabilizációs csomag keretében az állam segítse azon pénzintézeteket, amelyek ezt igénylik. Jelenleg is folytatunk tárgyalásokat, de ennél többet most nem mondhatok. Amint megállapodunk, a konkrétumokat nyilvánosságra hozzuk.

- Visszatérve arra a döntésre, hogy az OTP és az FHB 520 milliárd forintos hitelhez jut, mikor kerülhet ez a pénz a két bankhoz, illetve ami fontosabb, a vállalkozásokhoz?

- Fontos elvárás a gyorsaság, ám további kötelezettségei is vannak a két pénzintézetnek: meghatározott összeggel kell támogatniuk a kkv-szektort és a lakosságot, továbbá a bankok vezető testületeiben helyet kell biztosítaniuk az állam képviselőinek. A bankoknak folyamatos tájékoztatási kötelezettségük van az államtól kapott hitel felhasználásáról.

- A kormány, illetve a tárca készül-e további gazdaságserkentő intézkedésekre?

- Több ehhez hasonló programon dolgozik a kormány. Az elmúlt hetekben például tárgyaltunk azoknak a külföldi bankoknak a csúcsvezetőivel, amelyeknek bankjaik működnek Magyarországon. Az érintett anyabankok vállalták, hogy leányaik hazai hitelkihelyezéseit növelik.

- A Reformszövetség programja jelenleg is a parlament előtt fekszik. Ön támogatná ezt a programot - ismerve, hogy a PM februárban hasonló javaslatokat fogalmazott meg a kormánynak?

- Egy az egyben nem tudom támogatni a Reformszövetség programját, ám tagadhatatlanul sok az átfedés a szövetség és a kormányzati elképzelések között. Most azon dolgozunk a Pénzügyminisztériumban, hogy a következő kormány asztalára olyan javaslatokat tegyünk le, amelyek növelik a magyar vállalatok versenyképességét úgy, hogy ne kerüljön veszélybe az államháztartási egyensúly, és hosszabb távon biztosítsuk a magyar gazdaság kiegyensúlyozott fejlődését.

- Tervezi részvételét a következő kormányban, s ha igen, milyen poszton?

- Ilyen feladatra nem szoktak jelentkezni, és nem is teszem. Ha ilyen felkérés érkezik, akkor lehet azon elgondolkodni. Úgy vélem, a jelenlegi pénzügyminisztériumi csapattal sikerült olyan fontos eredményeket elérni, amelyek hosszú távon biztosítják az államháztartás kiegyensúlyozott működését. A parlament elfogadta a vagyontörvényt, a felelős költségvetési gazdálkodásról szóló törvényt, amely lehetővé tette a Költségvetési Tanács felállítását. Ezek olyan eredmények, amelyekre egy következő kormányzat építhet.

- Mit gondol, mikor lesz új miniszterelnök-jelöltje a MSZP-nek?

- A hétvégére ez a kérdés lezárható, így biztosítható lesz az új kormány megalakítása.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet