BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kritikus helyzetben a tejipar

Az állattenyésztés az elmúlt 20 évben jelentősen visszaszorult: az agrártárca adatai szerint 1988-hoz képest a sertés és szarvasmarha ágazatban több mint 50, a juhágazatban pedig 40 százalékkal csökkent az állatlétszám. A tendencia pedig folytatódik.

2009. március 24. kedd, 20:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelenleg legkritikusabb helyzetben a tejtermelők vannak, megsegítésükre a szaktárca egy mintegy 2,5 milliárd forintos intézkedés és támogatáscsomagot dolgozott ki - ismertette Gőgös Zoltán az FVM államtitkára az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ülésén.

Ebben lényegében a korábbiakban már nyilvánosságra hozottakhoz képest újabb támogatás nincs, és az államtitkár szerint várhatóan nem is várható újabb támogatás bejelentése - az FVM vezetője és a tejtermelők demonstrációs bizottságának holnapi találkozója után sem -, hacsak az Európai Bizottságnál több ország által kezdeményezett változtatások valamelyike mégiscsak életbe nem lép. Ennek azonban az uniós mezőgazdasági miniszterek hétfői tanácsülése, és az ott tapasztalt szinte teljes körű elutasítás után kicsi az esélye.

Gőgös arról is beszámolt a bizottságnak, hogy a tárca csütörtökön le szeretné zárni az élelmiszer-termékpálya kódexszel kapcsolatos tárgyalásokat. Mint mondta, jelenleg a termelők és a feldolgozók magyar áruk definíciójáról folytatott vitája akadályozza a megegyezést. A tárca azonban ultimátumot adott a feleknek: amennyiben csütörtökön legalább szakértői szinten nincs megegyezés, kiszállnak az egyeztetésből és benyújtják a jelenleg közigazgatási egyeztetésen lévő törvényjavaslatukat a kormánynak, majd a parlamentnek.

Elsősorban az állattartó telepek fejlesztésének biztosítására koncentrálunk - mondta Gőgös Zoltán. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében két pályázat is segítené a magyar állattenyésztés korszerűsítését. A trágyakezelést támogató jogcímre 967 kérelem érkezett, és 86 milliárd forint támogatást ítélt meg a tárca. Az állattartó telepek komplex korszerűsítését célzó támogatásra 1273 igény érkezett, mintegy 133,4 millió forint támogatást ítéltek meg rá, amely felhasználásával 1492 telep korszerűsítése valósulhat meg összesen mintegy 430 millió forint értékben. A szaktárca azt már elérte, hogy a gazdasági válság miatt beszűkült hitellehetőségeket kompenzálandó 20 százalékos előleget folyósíthasson a beruházások megvalósítása érdekében. Emellett lobbiznak azért is az Európai Bizottságnál, hogy ezt 40 százalékra emelhessék.

A gépbeszerzések teljesítésének határidejét 12-ről 24 hónapra emelték fel, míg az építési beruházások megvalósításának határideje 24-ről 36 hónapra emelkedett. Továbbá a különböző beruházások megvalósulását 60 százalékos szint elérését követően már nem szankcionálták az ellenőrök. Ezt az arány 80 korábban százalék volt. Az FVM által tervezett további könnyítések között szerepel a kötelező vagyonbiztosítás eltörlése, a támogatásért cserébe vállalt állatlétszám szinten tartási kötelezettség esetén az eltérés 10-ről 20, a pecsenye csirke, kacsa, liba, pulyka és a gyöngytyúk esetében 25-ről 35 százalékra emelése, valamint az üzemeltetési időszakban az állategységben kifejezett éves átlagos állatlétszám üzleti, vagy pénzügyi tervben rögzített szinten tartásának eltörlését is.

Az államtitkár elmondása szerint a sertés és a baromfi ágazat 2009-ben is a tavalyihoz hasonló nagyságrendű, mintegy nyolcmilliárd forintos összegre számíthat állatjóléti támogatás, 4-4,5 milliárd forintra pedig állatbetegségek megelőzése címén.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet