Bár növekedési előrejelzésekben vannak bizonytalanságok, a kormány tartja a 3-3,5 százalékos GDP csökkenésre adott előrejelezést. Lehet versenyt futni abban, hogy ki milyen gazdasági visszaesést jósol, de ezt a versenyfutást érdemes lenne abbahagyni, annak ellenére, hogy fontos a kockáztok elemzése - hangsúlyozta a PM államtitkára.
Nem szabad túlzó következtetésekbe bocsátkozni, hisz tavaly is 500 milliárd forint felett volt volt az első negyedéves deficit. A költségvetési kiadások zárolásáról most születtek meg a döntések, ezek hatásai május júniusban jelentkeznek a költségvetési számokban.
Márciusban 332,9 milliárd forintos hiánnyal számol, mi a GDP 1,2 százaléka, így az első negyedévet várhatón 589,5 milliárd forintos hiány várható. A deficit az első negyedévben a február- március miatt időarányosan magasabb, így a GDP 2,2 százalékára rúg.
Az első negyedévet terhelik a 13. havi nyugdíjkiadások egy része, az agrártámogatások, illetve a kamatkiadások jelentősebb része, ezért a korábbi évekhez hasonlóan időrányosan rendkívül magas az első negyedéves államháztartási hiány. Az elmúlt években hasonló volt a hiány lefutása, igaz a bevételi oldal bizonytalansága miatt a teljesülésnek nagyobb a kockázata.
Az év egészére 730,6 milliárd forintra taksálják a pénzforgalmi hiányát, ami a GDP 2,7 százaléka, így az eredményszemléletű hiány önkormányzatokkal 2,9 százalékra teszi változatlanul a pénzügyi tárca. Keller szerint a februári adatok azt mutatják, hogy a kormány képes kezelni a 2009-es költségvetési folyamatokat, szó nincs arról, hogy az összeomló félben lenne - ez egyszerűen nem igaz - szögezte le Keller.
