BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hiány már megvan, csak bevétel kellene az államnak

Februárban prognózisnak megfelelően 294,5 milliárd forintos hiánnyal gazdálkodott az államháztartás, így az első kéthavi hiánya 256,6 milliárd forint lett köszönhetően a januári többletnek. A bevételek közel a tervekhez teljesültek az szja, áfa esetében - mondta Keller László, a pénzügyi tárca államtitkára.

2009. március 19. csütörtök, 12:20

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Márciusban 332,9 milliárd forintos hiánnyal számol, mi a GDP 1,2 százaléka, így az első negyedévet várhatón 589,5 milliárd forintos hiány várható. A deficit az első negyedévben a február- március miatt időarányosan magasabb, így a GDP 2,2 százalékára rúg.

Az első negyedévet terhelik a 13. havi nyugdíjkiadások egy része, az agrártámogatások, illetve a kamatkiadások jelentősebb része, ezért a korábbi évekhez hasonlóan időrányosan rendkívül magas az első negyedéves államháztartási hiány. Az elmúlt években hasonló volt a hiány lefutása, igaz a bevételi oldal bizonytalansága miatt a teljesülésnek nagyobb a kockázata.

Az év egészére 730,6 milliárd forintra taksálják a pénzforgalmi hiányát, ami a GDP 2,7 százaléka, így az eredményszemléletű hiány önkormányzatokkal 2,9 százalékra teszi változatlanul a pénzügyi tárca. Keller szerint a februári adatok azt mutatják, hogy a kormány képes kezelni a 2009-es költségvetési folyamatokat, szó nincs arról, hogy az összeomló félben lenne - ez egyszerűen nem igaz - szögezte le Keller.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet