A kormány döntése szerint gyermekgondozási díj (gyed) a jelenlegi fél év helyett egy évnyi biztosítási jogviszony után járna csak a jövőben - jelentette be Szűcs Erika szociális miniszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón. Könnyítés viszont, hogy az álláskeresési támogatás is kereső tevékenységének számít a gyermek két éves koráig járó ellátás igénylésekor.
Ha minderre a parlament rábólint, akkor is csak 2010 májusától alkalmazható a szigorúbb szabály - a hosszú átmeneti időre egy korábbi alkotmánybírósági határozat kötelezi a kormányt. Az intézkedés célja - az ellátás biztosítási jellegének erősítése mellett - az, hogy tudatosítsa az emberekben az öngondoskodás szükségességét, ugyanis nem minden támogatás jár szociális alapon. Jelenleg 93 ezer anya kap gyedet, ami évi kilencven milliárd forintba kerül. A szigorítások kiadáscsökkentő hatása minimális, nem is ez volt a cél - fogalmazott Szűcs Erika.
A gyermek 2-3 éves kora között igényelhető, havi 28 ezer forintos gyermekgondozási segély szabályai ugyanakkor nem változnak.
Módosítja viszont a kormány a családi pótlék folyósításának szabályait. A juttatás továbbra is 18 éves korig jár, ám a 15 év feletti gyerekek után oktatási támogatásként nyújtják, és akkor folyósítható, ha a gyermek eleget tesz a tankötelezettségének. Lehetősége lesz a jegyzőnek arra, hogy a védelembe vett 14 éven aluliak után járó családi pótlék felét természetben (pl. lakbértámogatásként) folyósítsa.
