A kormány által benyújtott országgyűlési határozati javaslat, kétszer ezer megawattos atomerőművi blokk tervezésének megindításához kéri a parlament elvi engedélyét. Az így megépülő blokkokkal megduplázódhat 2020 után a paksi energiakapacitás - mondta Molnár Csaba energiaügyi miniszter a gazdasági bizottságban.
Ezer megawattos kapacitás építése 2,5-3 milliárd euróra rúg: atomerőműveket építeni drága, ám olcsó üzemeltetni, így a teljes üzemidőt nézve, egy atomerőmű építése és üzemeltetése negyven százaléka egy hasonló kapacitású gázerőmű költségeinél.
Az atomenergia jelenleg reneszánszát éli, mintegy negyven blokk épül jelenleg is szerte a világban - ezért igyekezni kell, hogy maradjon még építési kapacitás - mondta a miniszter.
A következő évtized végére magyar erőművi kapacitások negyven százaléka elöregedhet, pótlásra szorulhat, ennek része a paksi atomkapacitások megújítása. Ugyanakkor hosszú távon nem szabad megfeledkezni a vízenergiáról sem - mondta Podolák György, a gazdasági bizottság elnöke az új paksi blokkok építéséről kezdett parlamenti vitában.
Fideszes képviselők is támogatják az új atomerőmű építését elvi szinten, ám azt csak állami tulajdonban látnák szívesen. A magántőke bevonását kifejezetten károsnak tekintenék, mindezeken felül, mind szakmai megfontolásokból, mind energiapolitika és nemzetbiztonsági szempontból támogatják a paksi atomkapacitás bővítését.
Fónagy János leszögezte, hogy bár energiapolitikai kérdésekben sok vita van a két nagy párt között, az egyetértés a 2032 után kieső mostani kapacitások pótlásáról adott. Ugyanakkor a fideszes képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az energiapolitikának nem csupán a kapacitások pótlásáról, növeléséről kell szólnia, hanem az energiatakarékosságról, hatékonyságnövelő beruházásokról is.
Az állami tulajdonban tartás mellett érvelt Kapolyi László, szocialista képviselő, egykori energiaügyi miniszter is. Kapolyi szerint a beruházás megvalósítására csakis a Magyar Villamos Művek gondozásában valósulhat meg - ez (nemzet)biztonsági követelmény.
Perger István az Energiaklub - és más zöld szervezetek - nevében ellenezte a kormány előterjesztését legfőbb érvként azt hozva fel, hogy a kormány nem teljesítette a tavaly elfogadott energiapolitikai koncepcióban vállalt előkészítő vizsgálatokat, vagyis a mostani határozati javaslat elfogadásával a kormány biankó csekket kap a parlamenttől.
