BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagy pártok támogatják új atomerőmű építését

A gazdasági bizottság egyhangúan támogatta új paksi atomerőművi blokkok építéséről rendelkező országgyűlési határozati javaslatot. Ha a parlament is akceptálja a szakbizottság ülésének eredményét, az új blokkok 2020 utáni években kezdhetik meg az energiatermelést.

2009. március 18. szerda, 11:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány által benyújtott országgyűlési határozati javaslat, kétszer ezer megawattos atomerőművi blokk tervezésének megindításához kéri a parlament elvi engedélyét. Az így megépülő blokkokkal megduplázódhat 2020 után a paksi energiakapacitás - mondta Molnár Csaba energiaügyi miniszter a gazdasági bizottságban.

Ezer megawattos kapacitás építése 2,5-3 milliárd euróra rúg: atomerőműveket építeni drága, ám olcsó üzemeltetni, így a teljes üzemidőt nézve, egy atomerőmű építése és üzemeltetése negyven százaléka egy hasonló kapacitású gázerőmű költségeinél.

Az atomenergia jelenleg reneszánszát éli, mintegy negyven blokk épül jelenleg is szerte a világban - ezért igyekezni kell, hogy maradjon még építési kapacitás - mondta a miniszter.

A következő évtized végére magyar erőművi kapacitások negyven százaléka elöregedhet, pótlásra szorulhat, ennek része a paksi atomkapacitások megújítása. Ugyanakkor hosszú távon nem szabad megfeledkezni a vízenergiáról sem - mondta Podolák György, a gazdasági bizottság elnöke az új paksi blokkok építéséről kezdett parlamenti vitában.

Fideszes képviselők is támogatják az új atomerőmű építését elvi szinten, ám azt csak állami tulajdonban látnák szívesen. A magántőke bevonását kifejezetten károsnak tekintenék, mindezeken felül, mind szakmai megfontolásokból, mind energiapolitika és nemzetbiztonsági szempontból támogatják a paksi atomkapacitás bővítését.

Fónagy János leszögezte, hogy bár energiapolitikai kérdésekben sok vita van a két nagy párt között, az egyetértés a 2032 után kieső mostani kapacitások pótlásáról adott. Ugyanakkor a fideszes képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az energiapolitikának nem csupán a kapacitások pótlásáról, növeléséről kell szólnia, hanem az energiatakarékosságról, hatékonyságnövelő beruházásokról is.

Az állami tulajdonban tartás mellett érvelt Kapolyi László, szocialista képviselő, egykori energiaügyi miniszter is. Kapolyi szerint a beruházás megvalósítására csakis a Magyar Villamos Művek gondozásában valósulhat meg - ez (nemzet)biztonsági követelmény.

Perger István az Energiaklub - és más zöld szervezetek - nevében ellenezte a kormány előterjesztését legfőbb érvként azt hozva fel, hogy a kormány nem teljesítette a tavaly elfogadott energiapolitikai koncepcióban vállalt előkészítő vizsgálatokat, vagyis a mostani határozati javaslat elfogadásával a kormány biankó csekket kap a parlamenttől.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet