BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spórolnak a járóbeteg- és szakellátáson

Az első két hónapban kilencmilliárd forintos bevételtől esett el az Egészségbiztosítási Alap a csökkenő járulékbevételek miatt - mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter a parlament szakbizottságában.

2009. március 17. kedd, 10:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány emiatt összesen 30 milliárd forinttal kívánja csökkenteni az alap idei kiadásait az egyensúly fenntartatása érdekében. Az év közben tervezett járulékcsökkenés, illetve az áfa emelés miatt a mostani tervekhez képest már nem változhatnak a kiadási tételek, illetve az alap egyenlege. A kormány tervei szerint a járulékbevétel kieséből származó hiányt a büdzsé kompenzálja a többlet áfa-bevételekből.

A kormány tervei szerint a járóbeteg- és a szakellátásokon spórolnánk meg 10,4 milliárd forintot. A fekvőbeteg ellátásban a teljesítmény volumen korlátot (tvk) megszüntetik - részben. A kórházak ellátásainak hetven százalékát rögzített árakon fizeti a biztosító, míg a harminc százalékra lebegő alapdíjat határozna meg az OEP, vagyis a kasszában maradó pénzt a teljesítmények arányában osztják szét a kórházak közt.

A finanszírozás alapját a kórházak tavalyi teljesítményéhez kötik. A teljesítmény elfutását megakadályozandó, azon kórházban, ahol gyógyítási teljesítmény tíz százalékkal meghaladja az országos átlagot, ott az OEP helyszíni ellenőrzést tart, megnézve a túlteljesítés okát. (Az egészségügyi intézményeknél előfordult, hogy nem teljesített kezeléseket jelentenek az OEP-nek, így növelve a támogatásukat.)

A gyógyszerkiadások csökkentése érdekében az ellenőrzés fokozását ígéri a miniszter. Július elsejétől a receptekre extra vonalkód kerül, amely tartalmazza a betegség jellemzőit, illetve az orvos gyógyszerfelírási jogosítványait - csak ez az informatikai rendszer 2,5 milliárdos megtakarítást hozhat a gyógyszerkiadásokban - kiszűrve a jogosulatlan gyógyszerfelírásokat. A dolog szépséghibája, hogy a rendszer nem kötelező bevezetni.

A gyógyszerek jelenlegi 85 százalékos támogatási kulcsa nyolcvan százalékra csökken, ez a 6000 gyógyszer közül 480-at érint. Itt a lakossági tehernövekedés mintegy száz forintos dobozonkénti tehernövekedést jelent. A gyógyszerkiadások átalakítások összesen mintegy tizenöt milliárd forintos kiadáscsökkenéssel járhatnak, részben a forgalom csökkenése miatt, másrészt támogatási kulcsok csökkentése - mondta Székely Tamás.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet