Magyarország vállalta az euró bevezetését, ez ugyanakkor alapvető érdeke is - szögezte le Keller László pénzügyi államtitkár az országgyűlés Európai Ügyek Bizottságában. Keller szerint most a legsürgetőbb feladat túlélni a válságot, illetve helyreállítani a befektetői bizalmat. Az adórendszer átalakítása, a kiadáscsökkentés, illatve a növekedést serkentő csomag is ezt a célt szolgálja.
A kormány nem számol azzal, hogy a maastrichti követelmények puhulnának - ilyen jelezés nem érkezett az EU felől - szögezte le Keller. (Hétfőn hasonlóképp nyilatkozott Simor András, az MNB elnöke, aki szerint szintén alapvető kérdés, hogy az euróbevezetés feltételeit teljesíteni kell.)
Ezt megelőzően a bizottság elnöke, Eörsi Mátyás arról beszélt, hogy a nemzetközi gazdasági sajtóban az elmúlt napokban olyan hírek jelentek meg, amelyek a közép- európai tagállamok azonnali és feltétel nélküli eurótagságát javasolták. Azt reméljük, hogy a kormány által eddig meghozott intézkedések stabilizálják a forintot, az állampapírhozamok csökkennek és beindul a normális kötvénykibocsátás - mondta a bizottság elnöke, hozzátéve, hogy, az inflációs elvárásokat 2011-re teljesíthetjük, s a kamatkritérium is - ha nehezen is, de - teljesíthető addigra.
A hiánymutatót idén is a GDP három százalék alatt tarjuk, annak ellenére hogy a gazdaság recessziója erőteljesebb lesz, hisz a korábbi egy százalékkal szemben mostanra 3-3,5 százalékos GDP csökkenéssel kalkulál a kormány. Keller megjegyezte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter jelenleg is Brüsszelben tárgyal Barroso bizottsági elnökkel arról, hogy Magyarország milyen erőfeszítéseket tesz a konvergencia programja megvalósítása érdekében.
Az eurócsatlakozás előfeltétele az ERM-2 tagság - folytatta Keller, s ha Magyarország 2012-es euróbevezetést célozz meg, akkor olyan feltételeket kell teremteni, hogy 2009 közepén az ország beléphessen az ERM-2 rendszerbe. Ehhez azonban olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek gyorsan helyreállatják a befektetői bizalmat, vagyis kemény intézkedéseket kell fölvállalni - mondta a pénzügyi államtitkár. 2012 nem céldátum - szögezte le Keller, de az ország érdeke a minél gyorsabb euróbevezetés.
