A Napi Gazdaság cikke
A belföldi élelmiszer-kereskedelem egy éve zsugorodik, amiben a vásárlóerő csökkenése mellett az árak emelkedése is komoly szerepet kap. A KSH adatai szerint májusban szinte minden élelmiszer drágább volt, mint egy éve. Az idén éves szinten 10 százalékos élelmiszer-infláció várható - véli Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Prognózisuk szerint az első félévben 13 százalék, a másodikban pedig 7 százalék lesz a dinamika. Az utóbbi a magas bázis miatt azt jelenti, hogy az ősszel sem csökkennek érdemben az árak, igaz, a kutatók prognózisa szerint nem várható drasztikus emelkedés sem. Kivétel a sertéshús lehet, amelynek ára az idén márciusig alig emelkedett (2,6 százalék év/év alapon), majd a csaknem duplájára dráguló takarmány hatására áprilisban megindult fölfelé.
A kutatók a mezőgazdasági termelés 10-15 százalékos bővülésére és az ágazati hozzáadott érték 15-20 százalékos növekedésére számítanak 2008-ban. Az agrárexport a tavalyi csúcs - amit elsősorban az intervenciós gabonakészletek értékesítése okozott - után várhatóan visszaesik, a kiviteli többlet a 2007-es 1,6 milliárd eurótól alaposan elmarad. Aggasztónak tartják, hogy az elmúlt években megváltozott az export és az import szerkezete: az előbbiben a feldolgozatlan termékek és az élő állatok, az utóbbiban pedig a feldolgozott késztermékek dominálnak.
Ugyancsak csökkent az élelmiszeripar részesedése a belföldi piac forgalmából: mélyül a feldolgozás válsága, csökken az export volumene és a forinterősödés hosszú távon valószínűleg nem tesz jót az exportőröknek. A várakozások szerint a mezőgazdasági termékek nemzetközi áremelkedése a következő években lassulva folytatódik, ahogy a kínálat felveszi a lépést a kereslet emelkedésével.
