A Napi Gazdaság cikke
Az SZDSZ továbbra is attól teszi függővé a koalíciós partnerséget, hogy sikerül-e megegyezni a pénztártörvény ügyében - közölte lapunk kérdésére Geberle Erzsébet, a szabaddemokrata országgyűlési frakció tagja. Álláspontjuk szerint ugyanis egy már korábban elfogadott törvény mellett állnak ki, amelyben egyetértés volt a koalíción belül egészen annak elfogadásáig. Az SZDSZ-nek tehát mérlegelnie kell, meddig megy el a kompromisszumokban. Jelen helyzetben a szabaddemokraták nem zárják ki azt a lehetőséget sem, hogy kilépjenek a koalícióból, ám Geberle Erzsébet szerint még nem fajult idáig a helyzet. Az SZDSZ-en belüli csalássorozatok és az ezzel kapcsolatosan zajló vita a képviselő asszony szerint nincs befolyással a koalíciós egyeztetések kimenetelére, ezt mindkét párt az SZDSZ belügyeként kezeli. Ezzel kapcsolatban az országos tanács április 5-ére összehívott ülése hozhat majd új fejleményeket, amely többek között arról is dönt, szükség van-e rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésre.
A jelenlegi helyzetben nem zárható ki a kisebbségi kormányzás lehetősége - tudtuk meg Nyakó Istvántól, az MSZP szóvivőjétől. Nyakó meglátása szerint azonban mind az SZDSZ, mind az MSZP számára kedvezőbb lenne a partnerség fenntartása, ehhez pedig el kell fogadni, hogy nem gondolkodnak minden kérdésről ugyanúgy. Az egészségpénztárakkal kapcsolatos egyeztetésről a szóvivő elmondta: az MSZP kiáll az egészségügy reformja mellett, ám csak olyan megoldást hajlandó elfogadni, amely egyezik a társadalom döntő többségének akaratával. Ha az SZDSZ ebben együttműködik, akkor folytatható a közös munka a koalíciós szerződés szerint.
Az MSZP szombati pártértekezlete óta mindenesetre tovább feszült a húr a felek között. A konfliktus azzal, hogy Gyurcsány bejelentette, leváltaná az SZDSZ által továbbra is támogatott Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, már nem pusztán az egészségpénztárak, illetve a tisztán állami vagy piaci szereplők bevonásával történő rendszer körül zajlik, hanem személyi kérdéssé alakult át. A miniszterelnök javaslata szerint ugyan a két koalíciós párt együtt jelölné ki Horváth Ágnes utódját, ám jelen helyzetben ez csak újabb alkalom a koalíción belüli válság mélyülésére. A népszavazás és a múlt szombati pártértekezlet után tehát úgy tűnik, az MSZP mindenképpen el szeretné kerülni egy újabb referendum kiírását, amely az eddigi felmérések alapján hasonló eredményt hozna, mint a március 9-ei. Horváth Ágnes menesztését azonban az SZDSZ - kiadott közleménye szerint - nem fogadja el. Kóka János a helyzet értékelése céljából hétfő estére összehívta az SZDSZ-frakciót és az ügyvivői testület tagjait.
