BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végére erősödik a forint?

Az elemzői konszenzus szerint kamatemeléssel zárul a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának hétfői ülése, a mértéket illetően azonban erősen megosztottak a szakértők: érvelnek a 25 és az 50 bázispont mellett is, sőt a tartás lehetősége is felvetődött.

2006. augusztus 25. péntek, 07:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Rég volt ennyire megosztott az elemzői kar – legalábbis a kamatszinttel kapcsolatban –, mint a monetáris tanács hétfői kamatos ülését illetően: a szakértők várakozásai a tartástól az 50 bázispontos szigorításig legyeznek. Erősen többségben van az a vélemény, hogy emelés lesz – még ha nem egyértelmű is, hogy mekkora –, háttérokokként legtöbbször a romló inflációs várakozásokat, a forint árfolyamának erős volatilitását, valamint a nem kifejezetten támogató külső környezetet említik.

A lépés illeszkedne a fokozatos szigorítás folytatásába, amit a jegybank többször is jelzett, például a legutóbbi kamatos ülés rövidített jegyzőkönyvében. Ezt a trendet erősíti az is, hogy ismét megingások jelentkeznek a feltörekvő piacokon, így növekszik az elvárt kockázati prémium – vélekedik Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője. Mindezek alapján a hiteles monetáris politika jegyében a jegybanknak „rendesen”, azaz legalább 50 bázisponttal „rá kellene emelnie”. A kevés tartást váró prognoszta közül Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője úgy vélekedik, hogy az MNB nincs komoly lépéskényszerben, ugyanakkor a helyzetet alapvetően a „sok kérdőjel” határozza meg; várakozásaikat nyitva hagyják, mivel sok függ a konvergenciaprogram fogadtatásától, illetve attól, hogy az önkormányzati választások után lesznek-e komolyabb fiskális bejelentések.

Kisebb, 25 bázispontos szigorítás lehetséges még, ha nem gyengül tovább a forint, illetve stabilizálódnak a külső feltételek (az óvatosabb lépés jobban illeszkedik a jegybank által kommunikált fokozatossághoz, és kisebb az esetleges túllövés veszélye is). A bankközi devizapiac már hétfőre 50 bázispontot árazott be – Kolba Miklós, az ING Bank üzletkötője szerint ha ennél kisebb mértékben szigorít az MNB, az a forint gyengülését eredményezheti.

Az év végi kamatszintet is igen eltérően lövik be a szakértők: 7 százaléktól 8,25 százalékig szórnak a várakozások. Az Ecostat nemrég megjelent prognózisa 7,0 százalékot vetített előre, míg az OTP elemzése legalább 7,25 százalékot jósolt. A 2008-as inflációs előrejelzés viszonylagos javulása és a forint várt enyhe erősödése nem csökkenti annyira az inflációs kockázatokat, hogy ez megállítsa az MNB monetáris szigorítási ciklusát – derül ki a Reuters konszenzusából.

További részletek a pénteki NAPI Gazdaságban.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet