BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elszabadul az infláció?

Az MNB hétfőn teszi közzé a májusi inflációs jelentés frissítését, amelyből már kiszivárogtak részletek - egyes megítélések szerint egyebek mellett ez hajtotta tegnap a forint jegyzését is.

2006. augusztus 25. péntek, 09:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Abban régóta egyetértenek a szakértők, hogy jövőre a korábban vártnál nagyobb inflációval kell számolni, és 2008-ban ismét csökken az áremelkedés üteme.

Adamecz Péter, a jegybank alelnöke erről már a júliusi kamatemelést követően azt nyilatkozta, hogy bár a jövő évi egyszeri emelkedés után visszaesik az infláció, 2008-ban változatlan feltételek mellett még jelentősen a 3 százalékos cél felett maradhat.

A bankközi devizapiacon keringő pletykák szerint a kiszivárgott jelentés jövőre a pénzromlási ütem év közbeni 8,2 százalékos tetőzésével számol, az éves átlagos infláció 7, az év végi index 4,6 százalék lehet. A lapunk által megkérdezett elemzők nem tartják irreálisnak ezeket a híreket. A Budapest Economics számításai szerint csak a már eddig meghozott kormányzati intézkedésektől várható emelkedés 0,7–1,0 százalékpontot tesz ki. Az elemzőket is meglepheti az MNB, ugyanis egy, a NAPI Online által megkérdezett elemző például csak 7 százalék feletti csúcsértékre számított. Hasonló, 7,1 százalékos áremelkedést prognosztizál Rebák Attila, a Credit Suisse szakértője. Az ING Bank elemzése év végére 6,3 százalékkal számol. A Reuters felmérésében az elemzői konszenzus ugyan 15 bázispontot csökkent a 2008. évi átlagos inflációra a kamatemelés előtti előrejelzéshez képest – 3,45 százalékra –, de ez még mindig az inflációs cél feletti szint.

Folytatás a pénteki NAPI Gazdaságban

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet