Abban régóta egyetértenek a szakértők, hogy jövőre a korábban vártnál nagyobb inflációval kell számolni, és 2008-ban ismét csökken az áremelkedés üteme.
Adamecz Péter, a jegybank alelnöke erről már a júliusi kamatemelést követően azt nyilatkozta, hogy bár a jövő évi egyszeri emelkedés után visszaesik az infláció, 2008-ban változatlan feltételek mellett még jelentősen a 3 százalékos cél felett maradhat.
A bankközi devizapiacon keringő pletykák szerint a kiszivárgott jelentés jövőre a pénzromlási ütem év közbeni 8,2 százalékos tetőzésével számol, az éves átlagos infláció 7, az év végi index 4,6 százalék lehet. A lapunk által megkérdezett elemzők nem tartják irreálisnak ezeket a híreket. A Budapest Economics számításai szerint csak a már eddig meghozott kormányzati intézkedésektől várható emelkedés 0,7–1,0 százalékpontot tesz ki. Az elemzőket is meglepheti az MNB, ugyanis egy, a NAPI Online által megkérdezett elemző például csak 7 százalék feletti csúcsértékre számított. Hasonló, 7,1 százalékos áremelkedést prognosztizál Rebák Attila, a Credit Suisse szakértője. Az ING Bank elemzése év végére 6,3 százalékkal számol. A Reuters felmérésében az elemzői konszenzus ugyan 15 bázispontot csökkent a 2008. évi átlagos inflációra a kamatemelés előtti előrejelzéshez képest – 3,45 százalékra –, de ez még mindig az inflációs cél feletti szint.
Folytatás a pénteki NAPI Gazdaságban
