BUX 139895.90 0,19 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Köztisztviselők: mindenhol keresik a csodafegyvert

Még nem indult be a „kasza” a minisztériumoknál a köztisztviselők elbocsátását megkönnyítő törvény hatályba lépése óta. A NAPI Gazdaság felmérése szerint nagyon vegyes képet mutatnak az egyes minisztériumok a meghirdetett elbocsátások tekintetében.

2006. augusztus 8. kedd, 09:44

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyes helyeken, melyeket nem vagy csak alig érintett a kormányzati struktúra átalakítása, már túl is estek a fájdalmas procedúrán. A Pénzügyminisztériumban hetekkel ezelőtt befejeződött az átszervezés, melynek keretében a korábbi 594 fős létszám majd’ 10 százalékát küldték el, elsősorban a háttérszolgáltatások (benne az informatika és hr) területéről.
Más minisztériumok esetében a korai nyugállományba vonultatás a fő eszköz. Információink szerint a Külügyminisztériumban csak néhány kényszernyugdíjazásra került sor, az elbocsátási hullám egyelőre elmaradt.

Hasonló a helyzet az agrártárcánál, ahol még folyamatban van az év eleji 679 fős létszám 452 fősre csökkentése. A hivatalos megfogalmazás szerint a létszámcsökkentést megpróbálják „a dolgozók érdekeinek maximális figyelembevételével megoldani”, a valóságban ez azt jelenti, hogy egy belső megállapodás szerint a 40 év alattiakat nem küldik el a tárcától.

Máshol ezzel épp ellentétesen arra törekednek (a szakszervezetek legalábbis ezt szeretnék elérni), hogy az ötven év felettiek élvezzenek védettséget.
Ahány ház, annyi szokás – ezt mutatja az informatikai minisztériumot is beolvasztó Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) esete. Itt – úgy tudjuk – még senki nem kapott értesítést, igaz, még az új szervezeti struktúra sem állt fel. A főosztály-vezetői pályázatokat már kiírták, ez lehet egyébként a hosszabb távú megoldás a felső vezető köztisztviselők kiválasztására, melyet a Szetey Gábor vezette, januártól üzemelő kormányzati hr-központnak kellene menedzselnie. Szeteyék már dolgoznak saját szervezetük felállításán, de a GKM-es pályázatokhoz még nincs közük.

A minisztériumoktól a múlt héten kérte be a kancellária az adatokat az elbocsátásokról, de még nem érkeztek be – tájékoztatták lapunkat a Kormányszóvivői Irodán. E szerint a felmondások „túlnyomó többsége” már lezajlott. A felmondás megérkezése előtt 30 nappal elméletileg minden köztisztviselő értesítést kap, melyben felhívják a figyelmet a munkahely-keresési támogatásokra, köztük az MFB kedvezményes vállalkozásindítási hitelére.

A kormánynak nincs prioritása, hogy korai nyugdíjazással vagy más módon kell-e elérni a már a Határozatok tárában is megjelent minisztériumi létszámkereteket – mondták az irodán, de, mint megtudtuk, „mindenkinek meg kell csinálnia” az előírt szűkítést. A Nemzeti Fejlesztési Hivatalt váltó Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél mindenesetre kivárnak az év végéig: Bajnai Gordon utasítása szerint „mindenki dolgozzon, ahogy csak tud”, és decemberben majd meglátják, hogy ki marad.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet