Miután felsorolják az elmúlt időszak összes olyan hazai és nemzetközi tényezőjét, amely a forint rendkívüli gyengüléséhez vezetett – adóemelés-centrikus megszorítások, a strukturális változások hiánya, a kormány évek óta tartó hitelvesztése, rossz kommunikáció, a monetáris tanács héjái és galambjai közötti patthelyzet, S&P-figyelmeztetés, a feltörekvő piacok romló befektetői megítélése –, középtávon árfolyam-emelkedésre számítanak az Erste Bank szakértői.
Júliusi makrogazdasági elemzésükben úgy vélik, további kockázatot jelent ugyan, hogy spekulatív piaci játékosok drasztikus kamatemelésre próbálják rákényszeríteni a jegybankot, illetve hogy piaci pletykák szerint hosszabb távon gondolkodó befektetők is elkezdték kivonni a pénzüket a magyar tőkepiacról, ám a főleg a politika világából származó rossz hírek halmozódása, úgy tűnik, elérte a csúcspontját, és ha megjönnek a megszorítások első eredményei, az javíthatja a kormányzat hitelességét.
Középtávon a következő tényezők miatt várható a forint erősödése:
- az USA-ban közeledik a kamatemelési ciklus vége (az Erste elemzői augusztusra várják ezt remélhetően 6 százalék alatti rátával);
- a dollár gyengül 2007-ben, ami segít a feltörekvő piacoknak. Javul a régió valutáinak megítélése;
- az MNB kamatot emel, s ezzel nő a magyar piacon a feljett országokhoz képest elérhető kamatprémium;
- a hazai állampapírhozamok mostani emelkedése után kedvező befektetési célponttá válnak a magyar állampapírok;
- javul a magyar gazdaság egyensúlyi helyzete, annak ellenére, hogy a befektetők jelenleg nem hisznek ebben.
Mindezek nyomán jövőre ismét 270 forint alá kerülhet az euró, feltéve, hogy nem élesednek be a kockázati tényezők: a kormány visszanyeri hitelességét, az unió nem dobja vissza a szeptemberben esedékes konvergenciaprogramot, az S&P nem minősíti le az országot, illetve nem puhul fel a monetáris politika.
