Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnök Hivatala Stratégiai és Elemzői Főosztályának megbízott vezetője szerint senkit sem érhetett meglepetés a döntéssel, hiszen a koalíció a korábbi lapértesüléseket megerősítve, ma délelőtt hivatalosan is bejelentette, hogy nem támogatja a köztársasági elnök jelöltjét.
Kumin hozzátette: Sólyom László továbbra is úgy gondolja, hogy nem azokban az elvekben volt a hiba, amely alapján a jelöltjét megnevezte. "A köztársasági elnök alkotmányos kötelezettségének megfelelően ismét jelöltet keres. E jelölt keresésekor is kitart azon elvek mellett - a jelölt együttes pártatlansága és szakmai alkalmassága -, amelyek garantálhatják, hogy jelöltjét immáron bármely frakció alkalmasnak találhassa. Továbbra sem fog egyeztetni a pártokkal, de úgy fogja meghozni döntését, hogy a jelölt számíthasson a pártok támogatására" - mondta a főosztályvezető.
Felvetésünkre, miszerint a holnapi napilapok valószínűleg azzal lesznek tele, hogy mekkora presztízsveszteséget is okozott Sólyom Lászlónak a jelöltjének leszavazása, Kumin Ferenc azt mondta: a presztízsvita meglehetősen rossz megközelítés, egy demokráciában teljesen normális a nézetkülönbség.
Másrészt ennek a szavazásnak - a korábbi legfőbb ügyészről szóló választásokkal ellentétben - igenis volt tétje. Ez a tét egészen a mai nap reggelig fennállt, amikor a koalíció frakciói hivatalosan is bejelentették, hogy nem fogják támogatni a jelöltet.
Egyébként korábban Göncz Árpádot és Mádl Ferencet is leszavazta a parlament - furcsa módon mindkettejüket egy másik független intézmény, az ombudsmani hivatal jelöltjeinek megválasztásakor - mondta el Kumin Ferenc.
