Herényi úgy vélte, sérülhet a tudáshoz fűződő alapjog a tandíj bevezetésével. Az oktatási tárca szakértői szerint viszont érvényesülnek az alkotmányos szabályok. Az alaptörvény ugyanis azt mondja ki, hogy képességei alapján jár mindenkinek az ingyenes felsőoktatás.
Ennek a szabálynak technikailag úgy próbálnak megfelelni, hogy az első évfolyamon nem lesz tandíj, utána pedig a legjobb 15 százalék teljes tandíjmentességet élvezhet. A hozzájárulás egyharmadát-felét szintén a tanulmányi eredmények alapján kell újraosztani az intézményeknek.
