BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átvenné a sztrádák építésének terheit a költségvetés (!)

A kormány benyújtotta a parlamentnek a költségvetést módosító javaslatait, amelyek egyikeként az ÁPV Rt. üzleti célú befektetési előirányzatát 10,5 milliárdról 94,5 milliárdra növelné.

2006. június 15. csütörtök, 08:10

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Azt egyelőre a vagyonkezelőnél sem tudják, miért jött a plusz 84 milliárd, és Veres János pénzügyminiszter is csak annyit mondott, hogy azt az ÁPV feladatai indokolják. Egy másik javaslat előkészíti az Állami Autópálya-kezelő (ÁAK) privatizációját, amelynek révén a jelenleg 100 százalékos állami tulajdonrész negyedére csökkenne. A magánosítás a sztrádaépítési könyvelési trükk része lehet, ha ugyanis az ÁAK magáncég lesz, az új sztrádaszakaszok építési hitelei már nem számítanának bele az államadósságba.

A módosító csomagban a kormány javaslatot tesz arra is, hogy az állam vállalhassa át a Nemzeti Autópálya (NA) Zrt. 416 milliárdos hitelét, amellyel a sztrádacég részben az állami MFB-nek, részben kereskedelmi bankoknak tartozik. Miután erről többet nem tudni, a Népszabadság csak valószínűsíti, hogy a kormány várhatóan fel akar készülni arra a lehetőségre, hogy most sem sikerül majd az autópályák költségvetését a büdzsén kívülre helyezni, azaz nem bízik abban, hogy a sztrádák gyorsan átkerülhetnek a részben magáncéggé váló ÁAK-hoz. (MH, 9. old., Nszab., 13. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet