BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi lenne az autópályák nélkül?

Az ipar, és az építőipar, illetve a beruházások húzták a GDP harmadik negyedéves bővülését.

2005. december 9. péntek, 09:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bruttó hazai termék a harmadik negyedévben 4,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - tette közzé a KSH a részletes növekedési adatokat. Az első három negyedévben a gazdasági növekedés mértéke 4,1, a naptári hatást figyelembe véve 4,4 százalék volt. Az időszakban a növekedést termelési oldalról az ipar és építőipar, a szolgáltatások közül a pénzügyi tevékenység, a szállítás, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménynövekedése húzta. A GDP felhasználási oldalán leggyorsabban az állóeszköz-felhalmozás, valamint továbbra is a termékek és szolgáltatások kivitele nőtt. A háztartások fogyasztásának növekedése elmaradt a GDP növekedési ütemétől.

A magyar GDP növekedési üteme továbbra is jelentősen (a harmadik negyedévben mintegy 2,7 százalékponttal) meghaladja az Európai Unióét. Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok szerint a növekedés 1,1 százalék volt.
Az árutermelő ágazatok hozzáadott értéke 5,6 százalékkal növekedett a harmadik negyedévben. A mezőgazdaság teljesítménye a második negyedévben közel 11 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. Az ipar hozzáadott értéke 6,3 százalékkal emelkedett. Az építőipar több mint 17 százalékos növekedést mutatott, melyben a legnagyobb szerepet az autópálya-építések mellett az útfelújítások, közműépítési munkák játszották. A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 4,2 százalékkal emelkedett. A GDP felhasználási oldalán az előző év azonos időszakához képest a háztartások fogyasztása 2,4 százalékkal, nőtt, a közösségi fogyasztás 1,7 százalékkal csökkent. A bruttó állóeszköz-felhalmozás növekedése 8,7 százalékot tett ki. A készletváltozás és egyéb nem specifikált felhasználás értéke negatív, mértéke nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. Összességében a belföldi felhasználás 1,5 százalékkal nőtt. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában az export növekedése 11,5 százalék volt. Ugyanakkor az import ennél kisebb mértékben, 7,7 százalékkal emelkedett.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet