BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre több magyar papír külföldi kezekben

A külföldiek ismét gyarapították állampapír-állományukat, így piaci részesedésük is emelkedett, a lakossági befektetők állománya és súlya pedig tovább csökkent.

2005. november 22. kedd, 09:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A harmadik negyedévben az állampapírpiacon folytatódott a biztosítók és nyugdíjpénztárak több éve tartó, illetve az egyéb pénzügyi közvetítők egy éve tartó folyamatos állománynövekedése - derül ki a jegybank jelentéséből. A helyi önkormányzatok kivételével valamennyi szektor árfolyamnyereséget ért el állampapír-portfólióján. A nem-rezidensek tőzsdei részvényvásárlása az elmúlt egy évet tekintve most volt a legnagyobb, miközben a többi szektor nettó eladóként szerepelt. Hasonlóan az előző negyedévhez, valamennyi szektornak – átlagosan 22 százalékot meghaladó – árfolyamnyeresége keletkezett. Befektetésijegy-portfóliójukon a legnagyobb árfolyamnyereséget a háztartások, illetve a biztosítók és nyugdíjpénztárak érték el, azonban a piaci állomány emelkedését főként a befektetési jegyek forgalomban lévő darabszámának növekedése okozta.

Az állampapírok piaci értéken számított állománya 9566,1 milliárd forintra emelkedett. A növekedést kizárólag az államkötvények állományának 3,6 százalékpontos emelkedése okozta, hiszen a kincstárjegyek piaci értéken számított állománya 7,4 százalékponttal csökkent a negyedév során. Az állampapírok árfolyamának emelkedése 108,4 milliárd forinttal növelte az állományt, miközben 32,8 milliárd forinttal csökkent a forgalomban lévő állomány névértéken számított nagysága. A két folyamat együttes eredményeként a forgalomban lévő állampapírok piaci értéken számított állománya 75,8 milliárd forinttal növekedett a negyedév során. A tőzsdei részvények állománya piaci értéken – a második negyedévi 380,9 milliárd forintos növekedést követően – 1387,4 milliárd forinttal - 22 százalékkal - tovább emelkedett, és szeptember végén 7695,1 milliárd forintot tett ki. A negyedév során a tőzsdei részvények kapitalizációja minden korábbinál magasabb szintet ért el. A kapitalizáció emelkedése – hasonlóan az előző negyedévhez – most is a papírok árfolyamának növekedéséből származott, amelynek hatása 1400,6 milliárd forint volt. A befektetési jegyek állománya nettó eszközértéken 1554,3 milliárd forintról 1880,8 milliárd forintra nőtt, miközben az egyes tulajdonosi szektorok részesedése lényegesen nem változott.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet