BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyöngyös perre megy a Mátráért?

A mátrafürediek a vasárnapi helyi népszavazáson nagy többséggel igennel szavaztak arra a kérdésre, hogy közigazgatásilag leváljanak-e Gyöngyös városáról. A tét a többmilliós iparűzési adó bevétel, illetve a komoly turisztikai fejlesztések joga.

2005. szeptember 26. hétfő, 10:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A helyi népszavazás érvényes és eredményes volt: a 859 választásra jogosult polgárból 521-en jelentek meg a szavazóhelységekben, az 511 érvényes szavazatból 325-en igennel, 190-en nemmel szavaztak. Ennek alapján Mátrafüred (Kékestető-Mátraháza-Sástó-Pipishegy-Farkasmály településrészekkel együtt) Gyöngyös városától településegyesítés megszüntetésével szétválhat és utána önálló önkormányzattal rendelkező községként működhet tovább.

A voksolás tétje óriási, hiszen ha leválik Gyöngyösről a Mátra, akkor a 35 ezres lélekszámú város elveszíti közigazgatási területének csaknem felét, fontos adófizető vállalkozások pedig a mintegy 950 lelkes Mátrafüred fennhatósága alá kerülnek a tetemes iparűzési adóval együtt. Nem is beszélve a leglátogatottabb üdülőhelyekről, amelyek szintén nagy bevételt adtak Gyöngyösnek.

Mint azt Gyöngyös Város Önkormányzatának sajtóosztályától a NAPI Online megtudta, a képviselőtestület elfogadja a mátrafüredi népszavazás eredményét, de várhatóan minden jogi eszközt igénybe vesznek a kiválás ellen. Az októberi képviselőtestületi ülés fogja megvitatni a kérdést, majd a Belügyminisztériumba küldi fel az iratokat, végül a köztársasági elnök dönt a kérdésben.

Ha minden a mátrafüredeik tervei szerint halad, akkor legkorábban 2010-ben lehetnek önállóak.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet