A budapesti Neon Music kiadó- és lemezforgalmazó cég kötelékébe három olyan sztár-előadó is tartozik, akik az idei Szigeten "húzónévnek" számítanak. Ugyanakkor a Juliette & The Licks, a skót Franz Ferdinand, vagy az elmúlt évek legsikeresebb brit rappere, Roots Manuva magyarországi lemezeladásai messze elmaradnak a világszerte eladott több millió példánytól. Nótári Péter a Neon tulajdonosa szerint például a Franz Ferdinand lemezeiből alig ezer darabot tudtak eladni eddig (bár a Sziget előtt és után néhány tíz darabbal több lemez fogy). Ez annak ellenére van így, hogy a kiadó a nagy magyarországi terjesztőkhöz képest átlagosan 15 százalékkal olcsóbban kínálja a CD lemezeket. Például a Roots Manuva Awfully Deep című nagylemeze a cég boltjában 3390 forintba kerül. "Fizetőképes kereslet hiányában azonban Magyarországon nem jelent nagy üzletet a minőségi lemezforgalmazás" - mondja Nótári.
Underground akcióban
A kis kiadóknak csak akkor van esélyük, ha terjesztési megállapodást kötnek a nagy műszaki áruházláncokkal. A Neon a Media Markt-al áll kapcsolatban, aminek köszönhetően például a Franz Ferdinand lemezeladásai az utolsó fél évben ugrásszerűen megnőttek. Bár a Media Markt honlapjának tanúsága szerint a Franz Ferdinand lemeze - a júliusi CD eladási adatok alapján - még az első tíz legkeresettebb zenekar közé sem tudott bekerülni, a relatíve jónak számító ezer darabos lemezeladás főleg az akciós értékesítésnek köszönhető. Ugyanis a Franz Ferdinand CD-je a Media Markt-ban - a Sziget ideje alatt - akciós áron 2290 forintért már megvásárolható (a rendes ár 3890 forint).
A Neon Music három éve alakult, elsősorban a tulajdonos brit kapcsolataira alapozva. "Tudatosan olyan zenekarokat kerestünk, akiket itthon senki nem forgalmaz" - mondja Nótári Péter, aki személyes ízlése alapján először a Franz Ferdinand-ot kiadó Domino lemezcéggel állapodott meg, bár akkor a skót zenekar még nem volt akkora sztár, mint most. A brit cég nagyon jó árat adott a Neonnak: a nagykereskedelmi árnál 30 százalékkal olcsóbban sikerült lekötni a megrendeléseket.
Az underground lemezboltok világszerte ugyanúgy működnek: általában a nagyobb disztribútor cégekkel kötnek szerződést, mint például a londoni Vital, vagy a bécsi Soul Seduction. A cégek internetről, hírlevél, vagy személyes kapcsolatok útján értesülnek az újdonságokról. Külön megrendelés alapján raktárról kapják az árut, havonta általában egy csomagot, mintegy 4-500 bakelitlemezzel. A helyi lemezboltok profitja a 10-30 százalékos árrésen alapul.
Végtelen letöltés
Jeszenszky Zsolt, a Magyar Hanglemezgyártók Szövetségének sajtóreferense szerint világjelenség, hogy egyre csökkennek a lemezeladások, ám a nyugati országokhoz képest ennek mértéke Magyarországon sokkal nagyobb arányú. "Bár az underground világból sztárrá vált zenekarok lemezeit főként a hazai hard core rajongók vásárolják, a koncertek általában telt ház előtt zajlanak". A márciusi Rammstein koncertre például 10 000 ember váltott jegyet, ám a zenekar legismertebb - világszerte több millió példányban elkelt - Reise, reise című lemezét Magyarországon alig kétezren vásárolták meg.
Jeszenszky szerint egyértelműen az internetes letöltés küldte padlóra a hazai lemezeladásokat. "A legális és illegális fájlcserélő szolgáltatók által okozott bevételkiesés évi több milliárd forintra tehető Magyarországon. Becslések szerint hazánkban minden megvásárolt zenei CD-re három kalózmásolat jut" - mondja a sajtóreferens.
A világ fejlettebb régióiban a kalózmásolatok aránya nem éri el az összforgalom 3 százalékát, Magyarországon ez az arány jelenleg 18 százalék. Jelentősen átalakult azonban az elmúlt három évben a haza hanglemez-feketepiac: míg 1998-ban a főként Romániában gyártott hamis kazetták, illetve az ukrán és bolgár eredetű kalóz CD-k okoztak jelentős kárt a lemezkiadóknak, addig ma a CD-író készülékek terjedése nyomán felgyorsult digitális másolás jelenti a legfőbb bevételkiesést.
