BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötödével nőtt az átlagbér a közszférában

A dolgozók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2,78 millió volt 2005. január-májusban, annyi, mint egy évvel korábban, míg a bruttó átlegkereset a vizsgált időszakban 11,5 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

2005. július 19. kedd, 09:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A versenyszférában 2005. január-májusban 0,4 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma, míg a költségvetési szektorban 1,4 százalékos létszámcsökkenés ment végbe, így az előző év azonos időszakában mért 2,78 millió dolgozói létszám nem változott.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2005. január-májusban 157,2 ezer forint volt, ami 11,5 százalékos emelkedés éves összvetésben. A kiugró bérnövekedés azzal magyarázható, hogy átütemezés miatt a költségvetési dolgozók idén januárban egységesen kapták meg egyhavi külön juttatásukat. Ez meglátszik a költségvetési szektor dolgozóinak béremelkedésén: bruttó átlagkeresetük 191,3 ezer forintra nőtt, ami 20 százalékos növekedés éves szinten. Ezzel párhuzamosan a versenyszférában 7,2 százalékkal, 143 ezer forintra emelkedtek a bruttó bérek. A jutalom, prémium, valamint külön juttatások nélkül számított, úgynevezett rendszeres kereset növekedési üteme a nemzetgazdaság egészében 6,9 százalék volt, ezen belül a vállalkozásoknál 7,1, a költségvetési intézményeknél pedig 6,7 százalékos növekedést regisztráltak.

Az év első öt hónapjában mért nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 102,5 ezer forint volt. Ez - a már említett jutalmazás miatt - 12,1 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. Májusban feljegyzett nemzetgazdasági szintű átlagbér 165,1 ezer forint volt, ami 11,5 százakos növekedés éves szinten.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet