BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi változik holnaptól? Árak, jogszabályok, parkolás, utazás

Összegyűjtöttük, hogy milyen új törvényi szabályozások, illetve árváltozások jönnek júliustól. Módosul számos adójogszabály, a jövedéki és a vámtörvény. Jön az önadózó import áfa, a fordított kamatadó, a roncsautókra új környezetvédelmi szabályozás lép életbe. Drágul a gyógyszer, a budapesti tömegközlekedés, a fővárosi parkolás, a nem lakossági gázfogyasztás, a Sziget-jegy. Viszont nyáron csökkennek az ADSL szolgáltatások és - kismértékben - a lakossági földgáz árai is. Új vagyonfelderítő osztályt indít a Nemzeti Nyomozó Iroda, és mégis 70 éves korban mehetnek nyugdíjba a közszféra dolgozói.

2005. június 30. csütörtök, 07:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

2005. július elsejétől mintegy 1400 gyógyszer ára változik - ebből 1200 készítmény drágul, 200 medicináért viszont kevesebbet kell majd fizetni -, miközben bővül a százszázalékosan támogatott termékek köre. A kormány a májusban bejelentett, az egészségügyet érintő 21 lépéses csomagjában hirdette meg a generikusprogramot, ennek egy része a fix támogatási rendszer bővítése. Ingyenessé válnak a krónikus hepatitis B kezelésére, a légzőrendszeri akut megbetegedés megelőzésére, illetve az akut infarktus terápiájára szolgáló készítmények, ezekre eddig 90 százalékos támogatás járt.

Önadózásos import áfa


Fordított kamatadó: az állam fizet a betéteseknek
Drágul a fővárosi tömegközlekedés


Július 1-től újabb 5 százalékkal drágulnak Budapesten a tömegközlekedési tarifák a januári 10 százalék után a Fővárosi Közgyűlés múlt évi rendeletének megfelelően. Így a vonaljegy 160-ról 170 forintra, a metró-szakaszjegy 115-ről 120 forintra, az összvonalas havibérlet 5 950-ről 6 250 forintra, a tanuló- és nyugdíjasbérlet pedig 2 250-ről 2360 forintra drágul. A BKV tarifái tavaly is hasonló jelleggel, két lépcsőben emelkedtek, s így összességében 12 százalék körüli volt az áremelés éves hatása. Fantasztikusan jó hír, hogy a korábban vásárolt, fémszálas biztonsági csíkot tartalmazó jegyek korlátlan ideig felhasználhatók, függetlenül attól, hogy milyen ár szerepel rajtuk. A csipkártyás rendszer bevezetésével a Főváros várhatóan újragondolja majd az egész jegykérdést.

Egyesített bérlet is lesz


Új fővárosi parkolási rendszer
Már semmi se a régi: drágul a Sziget-jegy is
Emelkedik az ipari földgáz ára, de a lakosság kevesebbet fizet
Árzuhanás az ADSL-piacon
Jönnek a Vagyonvadászok
Kedvezmény nyugdíjas vezetőknek


Az illetékekről szóló törvény módosítása következtében 2005. július 1-től a gépjárművezetői engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 1500 forint lesz a 62. életévet betöltött kérelmező esetében.

Ne legyenek roncsautók az erdőben


Július 1-től valamennyi gépjármű-gyártónak és importőrnek szerződéssel kell igazolni, hogy egy olyan bontó-hasznosító hálózat áll mögötte, amely gondoskodni tud hulladékhasznosítási kötelezettségeinek teljesítéséről, azaz megfelelő számú roncsautó átvételéről és feldolgozásáról. A leselejtezett gépjárművek hasznosítására vonatkozó, tavaly szeptemberben elfogadott kormányrendelet értelmében 2006-ra 85 százalékra kell emelni a roncsautók hasznosításának arányát. Ezen belül az anyagában történő feldolgozásnak el kell érnie a 80 százalékot, a gyártóknak és importőröknek 2007-től valamennyi roncsautó díjtalan visszavételének feltételeiről gondoskodni kell.

Mégis 70 év marad a nyugdíjkorhatár a közszférában


Az Országgyűlés egy korábbi döntése értelmében 2005. július 1-jétől megszűnt volna a 65. életévét betöltött közalkalmazottak és köztisztviselők jogviszonya, azonban egy 2005. május végén elfogadott törvény visszaállította a 70. éves felső korhatárt.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet