BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mehet a magyar hús Oroszországba

Oroszország ismét engedélyezi az Európai Unióból érkező húsáruk importját, miután a felek megegyeztek arról, hogy szeptemberig rendezik az egységes minőségi tanúsítvánnyal kapcsolatos vitát. A NAPI Gazdaság cikke.

2004. június 7. hétfő, 09:09

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az importtilalom feloldására Mihail Fradkov orosz miniszterelnök tett ígéretet, amikor pénteken telefonon tárgyalt Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével.
Oroszország a múlt héten állította le az uniós hússzállítmányok importját, aminek hátterében az állt, hogy Moszkva elégedetlen a kétoldalú húskereskedelem egészségügyi kontrolljának rendszerével, ugyanis az EU-ba irányuló orosz húsexport egy központi élelmiszer-egészségügyi ellenőrzésen megy át, amelyet a brüsszeli bizottság felügyel, ezzel szemben az orosz piacra szánt uniós hússzállítmányokhoz az egyes tagállamok hatóságai külön-külön igazolásokat állítanak ki.

A mostani megállapodás szerint az EU szeptember végéig bevezeti az egységes minőségi tanúsítványt az állati eredetű élelmiszerekről. Ennek az eljárásnak május 1-jén, az EU-bővítés napján kellett volna hatályba lépnie, majd az időpontot technikai okokból június 1-jére tolták ki, de az EU nem volt képes eleget tenni a kötelezettségnek, erre rendelte el az orosz kormány az importstopot. Brüsszelben ennek ellenére értetlenül fogadták a moszkvai lépést, amelyet potenciális WTO-partnerhez méltatlannak minősítettek. Az érintett termékek Oroszországba irányuló uniós exportjának értéke csaknem másfél milliárd euró évente.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet