Az MTI tudósítása szerint a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készített prognózisa felhívja a figyelmet az iraki háborúval kapcsolatos félelmek miatt a világgazdaságban növekvő bizonytalanságra. Ha mindez nem lenne elég, a kőolaj ára magas, a tőzsdék rosszul teljesítenek, a válság gyors megoldódása esetén azonban az olajár látványos esése, a második félévre a konjunktúra javulása remélhető.
A kutatók szerint a magyar ipar a dekonjunktúra körülményei között is exportorientáltan fejlődött, a termelés tavalyi szerény, 2,6 százalékos növekedése teljes egészében a kivitelnek volt köszönhető, miközben az építőipar és a kereskedelem bővülését a belföldi kereslet húzta.
Idén az export 10 százalékos, az ipari termelés 5 százalékos növekedésére lehet számítani, míg a behozatal 12 százalékos növekedést produkálhat. Ez a fogyasztás gyors emelkedése, a javuló konjunktúra hatására megkezdődő készlet-feltöltés és üzleti beruházás következménye. Az exportot felülmúló importnövekedés jelentősen rontja a külkermérleget, a deficit az év végére elérheti a 4,5 milliárd eurót. Várhatóan romlik a folyó fizetési mérleg egyenlege is, a hiány 3,6 milliárd euróra rúghat, ugyanis az idegenforgalmi aktívum javulása részben ellensúlyozhatja az áruforgalmi deficit bővülését. Az infrastrukturális állami beruházások terén jelentős csökkenést várnak a szakemberek, a beruházások a az idén 3 százalékkal bővülhetnek.
Idén - csakúgy mint tavaly - szintén a nettó keresetek emelkednek gyorsabban, a reálkeresetek emelkedése ezért is dinamikus marad. Az infláció januárban kissé tovább, 4,7 százalékra csökkent, de az év egészében 5 százalék körüli áremelkedésre lehet számítani a kutatók szerint.
