BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Járai szerint legkorábban 2008-ban jöhet az euró

A jegybank elnöke szerint a költségvetési problémák miatt nem reális arra számítani, hogy Magyarország 2008 előtt csatlakozhat az eurózónához - jelentette a Reugers.

2003. február 27. csütörtök, 12:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hírügynökségnek Járai Zsigmond elmondta, hogy bár az EU-csatlakozást követően minél előbb be kellene vezetni az eurót, először a költségvetés konszolidációjára, illetve az infláció további, jelentékeny leszorítására van szükség. E feltételek fényében nem célozható meg 2008-nál korábbi EMU-belépési dátum - vélekedett a jegybankelnök.

A Reuters emlékeztet rá, hogy Csehország 2008-at célozta meg, mint legkorábbi időpontot, míg a lengyelek egy évvel korábban vezetnék be az eurót.
Az eurózóna-csatlakozáshoz a belépés előtti két évben az inflációt 3 százalék alatt kell tartani, s a költségvetés hiánya sem lehet nagyobb, mint a GDP 3 százaléka. Ezzel szemben a büdzsé tavalyi deficitje 10 százalékhoz közelített, a januári infláció pedig 4,7 százalék volt.

Járai szavaival a piaci vélemények is egybevágnak, egy február közepi Reuters-felmérés szerint a megkérdezett elemzők szintén 2008-as eurózóna-tagságra tippelnek, szintén a költségvetési problémák miatt.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet