BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Demszky: építse meg a kormány a 4-es metrót!

A fővárosi önkormányzat nem venne részt a 4-es metró építésében, a mintegy 300 milliárdos összköltséget a főpolgármester a kormányra hárítaná, a beruházásra félretett pénzt pedig másra költené - írja a Magyar Hírlap.

2003. február 26. szerda, 10:33

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Demszky Gábor főpolgármester ezzel kapcsolatban levélben kereste meg Medgyessy Péter miniszterelnököt, László Csaba pénzügy- és Csillag István gazdasági minisztert. A főpolgármester napokon belül tárgyalóasztalhoz szeretne ülni a kormányfővel és az érintett kormánytagokkal. A kormányszóvivő szerint a kormány dolgozik a 4-es metró törvényi előkészítésén, meg fogja tenni javaslatait, és kész egyeztetni a közgyűléssel. PM-ben még nem foglalkoztak érdemben a levéllel, mert László Csaba a héten szabadságon van, ám a tárca nyitott a tárgyalásokra.

A fővárosi költségvetési tervben szerepel egy olyan javaslat, miszerint más közlekedési célokra költenék el azt a pénzt, amelyet az önkormányzat eredetileg a 4-es metró építésére tett félre.

A korábbi, még az Orbán-kormány által felmondott, 1998-as szerződés szerint a főváros a költségek 40 százalékát állta volna a kormány 60 százalékával szemben. Azóta azonban új helyzet állt elő: olyan hitelajánlatot adott az Európai Beruházási Bank Rt. a metróra, hogy a fővárosi önkormányzatnak nem kell megelőlegeznie a források egy részét. A bank a metróberuházáshoz 875 millió euró hitellel járulna hozzá, 25 éves futamidővel.

Az SZDSZ frakcióvezetője megjegyezte, ez a beruházás nem ugyanaz, amiről a Horn-kormánnyal állapodott meg a főváros. A Medgyessy-kabinet a korábbi tervnél lényegesen hoszszabb, egészen a Bosnyák térig járó metró építéséről tárgyalt az önkormányzattal, ám a fővárosnak nincs lehetősége metróépítésre.

Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint "úgy lett volna korrekt, ha a főpolgármester koalíciós javaslattal állt volna elő". Gy. Németh Erzsébet úgy véli, hogy a fővárosi önkormányzatnak is ki kell vennie a részét a metróépítés költségeiből.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet