Az M3-ast Miskolccal összekötő M30-ast a tervek szerint ez év november 30-án kellene átadniuk a kivitelezőknek - a Vegyépszer-Betonút párosnak - ám valószínű, hogy az átadás a jövő évre csúszik. A NAPI Gazdaság értesüléseit a Nemzeti Autópálya (NA) Rt.-nél megerősítették: egyre kevesebb a lehetőség a beruházás szerződés szerinti határidejének betartására.
Az út nyomvonalába eső földek kisajátítását a Borsod-Invest Kft. végzi, a cégnek több mint 340 hektár területet kell átadnia a kivitelezőknek, ám sok földtulajdonossal nem tudtak megegyezni, főleg a vételárban. Tudomásunk szerint Miskolc körzetében ötvenhat, Sajóládon pedig négy hektárt várhatóan csak kisajátítással tud megszerezni a társaság csaknem százhatvan tulajdonostól, akik nem akarják elfogadni a négyzetméterenként kétszáz forint körüli összeget, 500-700 forintot tartanak reálisnak.
A helyi MSZP-s politikusok telekspekuláció veszélyére hívják fel a figyelmet - írja az ügy kapcsán a Népszabadság. A szocialisták azzal érvelnek, hogy az egy hektár külterületi földért kínált, nagyjából kétmillió forint lényegesen magasabb a környék hasonló adottságú mezőgazdasági területeinek forgalmi áránál. Amennyiben nem sikerül megvásárolni a kérdéses területeket, az ügyleteket intéző Borsod-Invest kisajátítást kérhet a közigazgatási hivataltól, valamint az is egy lehetőség, hogy a jelentős közérdekre tekintettel mondják ki a határozat azonnali végrehajthatóságát. Ennek várhatóan eleget tesz a hivatal, így elhárulhat a jogi akadály az építkezés megkezdése elől. Ilyenkor a tulajdonos megkaphatja a kisajátítási összeget, de bírósághoz fordulhat, és ha számára kedvező – jogerős – döntés születik, utóbb kifizetik neki a különbözetet.
