BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MSZP: az infláció mértékével nőhet csak a gázár!

Az új gázár-koncepcióval február elején áll a Tisztelt Ház elé az MSZP Országgyűlési Képviselőcsoportja. Mint azt Podolák György, a frakció gazdasági munkacsoportjának vezetője, a parlament gazdasági bizottságának alelnöke kedden budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, az érvényben lévő törvény nem biztosítja a piaci verseny feltételeit az ágazatban.

2003. január 21. kedd, 13:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Podolák György a sajtótájékoztatón elmondta, szükség van az új törvényi szabályozásra, mivel az előző kormány nem kért átmeneti mentességet a csatlakozási tárgyalásokon, ezért jövőre az uniós irányelveknek megfelelően kell biztosítani a piacnyitást.

Podolák hangsúlyozta az új törvényi szabályozás létrehozásának fontosságát, mivel a piacnyitást lehetővé tevő változtatás a jelenleg hatályos szabályok módosításával nem végezhető el. A gáziparban koncepcióváltásra van szükség, mivel a jelenlegi szabályozás kizárólagosságot biztosít egyes piaci szereplőknek, illetve nem biztosítja a piaci folyamatok kellő átláthatóságát és a szabadpiachoz szükséges tarifákat.

A verseny feltételeinek megteremtése után jövőre a nagy, óránkénti 500 köbméter feletti földgázfogyasztók és a villamos erőművek válnak jogosulttá, hogy kilépjenek a szabadpiacra. Ez a kör a magyarországi évi 12-13 milliárd köbméter közötti földgázfogyasztás 40-43 százalékát teszi ki.

Az MSZP gazdasági munkacsoportjának vezetője közölte, hogy a versenypiacra történő átlépés nem lesz kötelező. A feljogosított fogyasztók dönthetnek úgy is, hogy a régi rendszer keretében, az úgynevezett Közüzemi Piacon vásárolnak földgázt. A törvényjavaslat ugyanis a versenypiac létrehozása mellett újraszabályozva megtartja a jelenlegi ellátási rendszert. A versenypiacon a földgáz árát a piaci viszonyok alakítják, de a gáz szállításával, tárolásával, előállításával kapcsolatos díjakat ott is az állam szabályozza.

A lakossági gázárak az új földgáztörvény, illetve árszabályozás hatályba lépése után is legfeljebb az infláció mértékében nőhetnek - mondta Podolák. A szocialista politikus elmondta, még nincs döntés arról, hogy mikortól és milyen módon ellentételezik a lakossági gázár emelkedését, az azonban már biztosnak látszik, hogy a kompenzáció alapja a világpiacinál jóval alacsonyabb magyar kitermelésű gáz lesz. A megemelt bányajáradékból befolyó 32-40 milliárd forint többletbevételt fordítanák a lakossági gázárak támogatására. A lakossági fogyasztók továbbra is közüzemi szerződés keretében vásárolhatnak földgázt, az ár itt is hatóságilag szabályozott lesz.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet