BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A következő években sok új bevándorlóra lehet szükség

A foglalkoztatottak száma a következő 25 évben várhatóan csak lassan emelkedik Magyarországon – véli egy nemrégiben napvilágot látott tanulmány. A munkaerőigény kielégítéséhez tartósan évi mintegy húszezres bevándorlási többlet szükséges.

2002. november 15. péntek, 07:01

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon a foglalkoztatottak száma – a korábbi időszak folyamatai alapján modellezve – a következő negyedszázadban csak lassan emelkedik majd. A vizsgált modell szerint a népesség számának várható csökkenését egyre inkább a bevándorlási többlet ellensúlyozza, és a magyar férfiak gazdasági aktivitása csak 2050-re éri el az uniós országok mai minimumát, míg a nőké kissé meghaladja azt – írja Polónyi István, a Debreceni Egyetem tanára és Tímár János, a BKÁE emeritus professzora a Közgazdasági Szemle novemberi számában megjelent tanulmányában.
A kutatók szerint még ez a változás is feltételezi, hogy a nemzetközi migrációt korábban jellemző negatív irány pozitívra fordul, és a bevándorlás egyenlege minden évben mintegy húszezres többletet mutat majd. Ez viszont azt a kényes kérdést veti fel, hogy a magyar gazdaság a hiányzó munkaerőt a szomszédos országok magyar népességéből, vagy más módon szerzi meg.
Mindez elmarad a kormányzat reményeitől. Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy a következő négy évben 300-400 ezer új munkahelyet hoznak létre. A távlati cél az, hogy 2010-re – összhangban az uniós tervekkel – 700-900 ezerrel növekedjen a foglalkoztatottak száma, és addigra Magyarországi elérje a 70 százalékos foglalkoztatási rátát. Ez a szint ugyanis gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelent. A 2006-os célkitűzés a 63-64 százalékos foglalkoztatási ráta.
A magyar férfiak gazdasági aktivitása 1997-ben csökkent a minimumra, ekkor csupán 66 százalék volt. A nők aktivitási rátája pedig 1997-ben 50 százalék alá csökkent, azóta azonban néhány százalékpontot növekedett. A növekedésnek gátat szab, hogy Magyarországon a születések számának korábban megkezdődött csökkenése valószínűleg folytatódik. Emiatt 2010-re várhatóan mérséklődik a munkaerőforrás gerincét adó 25–54 éves népesség – vélik a kutatók. A foglalkoztatottság érdemi növeléséhez már a közeljövőben olyan átgondolt bevándorlási stratégiát kell kidolgozni, amely képes a hazai munkaerő-csökkenés hatását ellensúlyozni – javasolják.

*****************

A kormány minden eszközzel elősegíti a foglalkoztatási szint növelését és az uniós átlag megközelítését, ebben a munkaügyi tárca jelentős szerepet szán távmunkának – jelentette ki Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára. A kormány reményei szerint az évtized közepére a foglalkoztatottaknak 4-5 százaléka távmunkában dolgozik majd, jelenleg csupán egy százalék ez az arány. Idén a munkaügyi és az informatikai tárca fél-félmilliárd forintot biztosít pályázat útján új távmunkahelyek létrehozására.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet