Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség addig is szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végez, melyek során a szabálytalan szerződéseket 50 ezer és 3 millió forint közötti összegel bírságolhatják meg. Bár a szakmai szervezetek tiltakoznak, a szigorítást a kormány indokoltnak tartja, ugyanis néhány területen, így az őrzés-védelemben, a fuvarozásban és a médiában a vállalkozói szerződéssel kiváltott munkaszerződések használata igen elterjedt.
