A Fővárosi Vízművek 2002-ben 4-4,5 milliárd forintot fordít beruházásokra, ebből 2 milliárd forint jut a csőhálózat folyamatos kicserélésére - tudtuk meg Szappanos Pétertől, a Fővárosi Vízművek (FV) Rt. hálózatüzemeltetési osztályvezetőjétől. A vezetékek cseréjét kizárólag a vízdíjból származó bevételeiből finanszírozza az FV Rt. és az osztályvezető szerint a cég fő tulajdonosánál, az rt.-ben 73,3 százalékos részesedéssel bíró Fővárosi Önkormányzatnál nem tervezik a program gyorsítását.
Egyes becslések szerint akár 100 milliárd forint értékű beruházást igényelne a teljes hálózat korszerűsítése.
A mintegy 250 millió forint kárral járó Kelenhegyi úti csőtöréssel kapcsolatban a Gellért Szálló vezetői kifogásolták, hogy a vízművektől csak a bejelentés után fél órával értek ki a helyszínre. Szappanos úgy véli, ennek oka az, hogy technikai szempontból célszerűbb először a rongálódás helyétől távolabbra eső főcsapot elzárni.
A kérdéses főcsaphoz hasonló nagyságrendű vezetéknél a legjobb esetben is eltart 30 percig, amíg a szerelők hozzáférnek a hálózat kijavítandó helyéhez. Bár a kedden, a Kelenhegyi út elején kilyukadt öntöttvas főnyomócső még 1911-ben készült, az osztályvezető szerint a vezetékek hasznos élettartama nem elsősorban koruktól, hanem az őket érő terheléstől függ. Az útépítéseknél ha kicsi a csőtörés kockázata az FV Rt. is beszáll a vezetékek cseréjébe, de a hasonló, közműveket érintő beruházások költségei általában az építtetőt és nem az FV Rt.-t terhelik.
A több mint 4600 kilométer hosszú fővárosi ivóvíz-csőhálózat üzemeltetésére idén 1,8 milliárd forintot fordít a vízmű, ami magában foglalja a hibák javítását, a tolózárak karbantartását és a folyamatos vízminta-ellenőrzések költségeit is.
