A jelenlegi 17 tárca helyett 15 működik majd az új kormányzati időszakban. A tervek szerint megszűnik a PHARE- és a polgári titkosszolgálatokat felügyelő minisztérium, ez utóbbi a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) kerül, s a kancelláriaminiszter felügyeli. Összevonásra is sor kerül, ezek révén két nagy tárca jön létre: a szociális, családügyi és egészségügyi, illetve a gazdasági és közlekedési minisztérium. Két új, kislétszámú intézmény is alakul, az informatikai és hírközlési, valamint a foglalkoztatási és munkaügyi tárca.
Az SZDSZ négy tárcát kap: szabaddemokrata irányítás alá kerül tehát a gazdasági és közlekedési, a környezetvédelmi és vízgazdálkodási, az informatikai és hírközlési, illetve az oktatási minisztérium. Ez utóbbi esetében a politikai államtitkárt az MSZP jelöli, míg az igazságügyi tárcánál pont fordított lesz a helyzet, vagyis SZDSZ-es lesz a politikai államtitkár, szocialista párti miniszter mellett.
A sajtótájékoztatón Medgyessy Péter elmondta: a kormánystruktúra-megváltoztatásához a kormányalakítás idejére kidolgozzák a megfelelő törvénymódosító javaslatokat.
A közös program több részletére a jövő héten derül fény, ám az biztos, hogy 2003-ban már az adórendszerben is megjelennek az ígért kedvezmények. Arról is a következő héten születik döntés, hogy a korrupció elleni fellépést milyen szervezeti formában valósítsák meg.
A miniszterek személye már megvan, ám még nem hozzák nyilvánosságra a listát, viszont az eddig bejelentett neveken kívül elhangzott, hogy a belügyminiszteri poszt várományosa Lamperth Mónika. Kuncze Gábor szerint a sajtó találgatásai nem pontosak.
Az is bizonyosnak tűnik, hogy a területfejlesztés, az egyházi ügyek, a határon túli magyarok hivatala és a turisztika a miniszterelnök közvetlen felügyelete alá kerül majd.
A MeH-ben egy új posztra az SZDSZ delegálja jelöltjét, akinek feladata a koalíciós partnerek munkájának összehangolása, koordinálása lesz.
