A külföldi érdekeltségű vállalatoknál az átlagot kissé meghaladó mértékben emelkednek a bérek. A felmérés adatai szerint a külföldi vállalatok átlagosan a magyar átlagkereset másfélszeresét fizetik munkavállalóiknak. A fizetések tavaly átlag15 százalékkal emelkedtek, a 2002-es évre pedig mintegy 10 százalékos növelést terveznek.
A cégek többségénél gyökeret vertek a korszerű bérezési rendszerek. A viszonylag magas fizetések ellenére a szakképzett munkaerő hiánya egyre komolyabban érezhető. A helyzetet nehezíti, hogy a közeljövőben várhatóan jelentősen emelkedik a vállalatok szakemberigénye. A kamara véleménye szerint a munkaerőhiányért alapvetően a magyarországi szakképzés rendszere és gyakorlata okolható, ebben ugyanis figyelmen kívül hagyják a vállalatok igényeit. Az egyetemi képzést részesítik előnyben, míg kereslet leginkább a képzett szakmunkás iránt van. A vállalati dolgozói továbbképzés pedig nem képes megoldani a problémát. A nem szűnő munkaerőhiány miatt a német tulajdonú cégek egyre-másra felülvizsgálják magyarországi szerepvállalásukat. Az elégtelen munkaerő-kínálat végső soron akár meg is akadályozhatja újabb beruházásaikat.
