BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megint baromi jó lett a fizetési mérleg

Ismét megtréfálta a folyó fizetési mérleg a piacot. Az elemzők által várt 242 millió euró hiány helyett szeptemberben 73 millió euró többlettel zárt a mérleg, ezzel az első három negyedévben felhalmozott deficit 279 millió euróra csökkent. Tavaly ilyenkor már közelítette a deficit az 1 milliárd eurót.

2001. november 5. hétfő, 08:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A külföldi működőtőke beáramlás szeptemberben 84 millió euró volt, vagyis az első kilenc hónapban 1 milliárd euró fölé emelkedett. A magyarok külföldi beruházásaival csökkentve ezt az értéket 747 millió euró nem adósság generáló finanszírozás adódik, ami kényelmesen fedezi a fizetési mérleg hiányát.
A NAPI Gazdaság ezúttal nemcsak a fizetési mérlegre, hanem a fizetési mérlegben kimutatott külkereskedelmi deficitre is készített konszenzust. Ebből jól látszik, hogy a piac a külkereskedelmi forgalom becslésében tévedett a legnagyobbat, hiszen az e sorra várt 270 millió eurós deficit helyett itt csak 99 millió euró hiány keletkezett. A kedvező adatok mögött elsősorban az import lassulása dominál. A szeptemberi behozatal 2,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben az export 6,8 százalékos bővülést mutatott az előző év szeptemberéhez képest.
A hónap nagy kérdése az volt, hogy meglátszik-e már a szeptemberi fizetési mérlegen a turizmus terrortámadás miatti visszaesése. Az elemzők egy része ezt biztosra vette, mások azzal számoltak, hogy a tavalyi bevételt azért tudta hozni az ágazat, de akadtak olyanok is, akik év/év alapon növekedést vártak. Nos, az optimistáknak lett igazuk az idegenforgalom egyenlege 40 millió euróval jobb lett a tavaly szeptemberinél és csaknem elérte a 300 millió eurót.
A jövedelem kivonás nem erősödött föl szeptemberben, holott a terrortámadás miatt többen számoltak ennek lehetőségével. Míg tavaly szeptemberben 238 millió euró jövedelem hagyta el az országot, addig idén csak 161millió. Ezzel az első 9 havi jövedelemáramlás a tavalyival megegyező szintre 1,375 milliárd euróra emelkedett.
A mai adat több szempontból is rekordnak számít. Szeptemberben még sohasem volt szufficites a fizetési mérleg, de arra sem volt még példa a magyar gazdaság történetében, hogy három egymást követő hónapban többlet keletkezzen a fizetési mérlegben. A 12 hónapra kumulált deficit 1 milliárd euró alá került, az új adattal 931 millió euróra süllyedt.

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet