A nemzeti földalap rendeltetése az lesz, hogy hatékony földkészlet-gazdálkodást valósítson meg, s intézményrendszere az állami földbirtok-politika céljait mind társadalmi, mind gazdasági voantkozásban eredményesen szolgálja. A jövőre létrejövő Nemzeti Földalap Kht.-t az agrárminiszter felügyeli majd, munkáját egy háromtagú felügyelőbizottság ellenőrzi, míg a társaság vezetőjét a földművelésügyi miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki.
A korábban tervezett, általános birtokrendezésről szóló törvényjavaslat egyelőre nem kerül a parlament elé, ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormány lemond a birtokrendezés megvalósításáról, előbb azonban rendezni kell a még kiadatlan részarány-földtulajdon helyzetét, valamint a földkiadás során létrejött közös tulajdonok megszüntetését.
