A búzának több mint 90 százalékát learatták, a rendelkezésre álló adatok szerint a búza 50-55 százaléka felel meg étkezési célra - beleértve az euro minőséget is. A malmok számára szükséges minőség az összmennyiség 30-35 százaléka lehet. Az exportminősége jelenlegt további 20 százalék éri el. Makay szerint azonban a fennmaradó 45 százalékból még az összes búzamennyiség 5-10 százalékának megfelelő export minőségű gabona válogatható ki.
Belföldi felhasználásra a takarmány és más célú búzaigényeket is figyelembe véve mintegy 3-3,3 millió tonna szükséges. Így a legalább 5 millió tonna termésbecsléssel számolva mintegy 1,7-2 millió tonna marad kivitelre. A főtitkár úgy véli, hogy az országból kivihető búzamennyiség mintegy fele lesz étkezési búza. A Gabonaszövetségnél úgy látják, hogy a tárolókapacitással nem lesz gond, hanem az okoz inkább problémát, hogy jelenleg lanyha a kereslet és a kínálat is a gabonapiacon. A termelők és a kereskedők is kivárnak a számukra kedvezőbb ár reményében.
Makay szerint idén nem várható a liszt árának emelése. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a felvásárlók egy részét az étkezési búza és a takarmánygabona közötti jelentős árkülönbség minőségrontásra csábíthatja.
